1000 hektarów na nocowanie w lesie

  • 27.04.2021, 12:32 (aktualizacja 29.04.2021, 13:53)
  • AN
1000 hektarów na nocowanie w lesie
W chełmskich lasach będzie można przenocować na łonie natury. Miejsca są bezpieczne i malownicze. Zasady nocowania w lesie określa specjalny regulamin. Ofertę tę Lasy Państwowe przygotowały dla miłośników survivalu i bushcraftu.

"Zanocuj w lesie" to hasło projektu Lasów Państwowych, który właśnie jest realizowany na terenie całej Polski. Zadaniem nadleśniczych było wyznaczenie miejsc, gdzie miłośnicy przyrody mogliby spędzić noc w kompleksie leśnym. Decyzja jest pokłosiem dużego zainteresowania pilotażowym programem skierowanym do amatorów bushcraftu i survivalu. Lasy Państwowe zapoczątkowały go w listopadzie 2019 roku, wyznaczając przeszło 40 obszarów w obrębie wybranych nadleśnictw. Turyści spisali się na medal, biwakowali zgodnie z zasadami i co najważniejsze, po zakończeniu biwakowania przywracali miejsce do stanu pierwotnego.

Pobyt określają zasady

Regulamin nocowania w lesie jest taki sam w całej Polsce. Możesz odpocząć na wyznaczonym terenie bezpłatnie, ale bez względu na to, jakiego wyposażenia się używa do wypoczynku, nie może ono niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. 

- Nie są to więc typowe miejsca biwakowe, gdzie grupa znajomych rozbije namioty. Oferta skierowana jest do osób uprawiających survival czy bushcraft, one wiedzą bowiem, jak nie zostawić po sobie w lesie ani śladu - tłumaczy Piotr Kosmala st. specjalista SL w Nadleśnictwie Chełm. - Preferujemy ludzi, którzy rozwieszą sobie hamaki czy płachty biwakowe i mogą przetrwać bez rozpalania ognia, bo miejsc na ogniska w naszym nadleśnictwie nie wyznaczyliśmy.

W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Wtedy zgłoszenie nie jest wymagane.

- Takiej krótkiej wizyty w lesie nie trzeba nam zgłaszać, ale zachęcamy również do sygnalizowania takich pobytów, nie dlatego, że chcemy kogoś inwigilować, raczej chodzi o bezpieczeństwo naszych gości - tłumaczy Kosmala. - Dobrze, żeby leśniczy wiedział, że ktoś w danym okresie przebywa na jego terenie.

Nocleg powyżej dwóch dni i limit osób należy obowiązkowo zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa Chełm nie później niż na dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Mail od biwakowiczów powinien zawierać: imię i nazwisko zgłaszającego, telefon kontaktowy, mail kontaktowy, liczbę nocy (daty), liczbę osób, planowane miejsce biwakowania (nazwa obszaru) i zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Nadleśnictwo rekomenduje użycie własnego hamaka lub płachty biwakowej. Namiot zaleca robić na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki.

 W lesie należy zachowywać się cicho. Jeśli biwakowiczom towarzyszy pies, musi być przez cały czas na smyczy. Wszystkie śmieci, które powstaną podczas naszego pobytu, muszą być zabrane. Nie można wyrzucać nawet resztek jedzenia, gdyż nie są one naturalnym składnikiem ekosystemu leśnego i mogą zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom. Planując nocleg, trzeba pamiętać, aby nie znajdował się on na trasie przemieszczania się leśnych zwierząt (charakterystyczne wąskie, wydeptane ścieżki). Przed wyruszeniem na nocleg do lasu należy sprawdzić pogodę i czy wybrane miejsce nie jest objęte czasowym zakazem wstępu.

Szczegółowy regulamin nocowania dostępny jest na stronie chełmskiego nadleśnictwa.

Dla mniej i bardziej zaawansowanych

Na naszym terenie wyznaczono na razie dwa obszary i w nich kilka miejsc, gdzie miłośnicy przyrody i ekstremalnych warunków będą mogli "pomieszkać" w lesie.

- Pierwsze z miejsc znajduje się na terenie od strzelnicy w Kumowej Dolinie w kierunku szosy Chełm-Lublin i za tą szosą w kierunku Horodyszcza. Mniej zaawansowanym polecamy teren Borku w mieście - zaprasza st. specjalista SL w Nadleśnictwie Chełm. - Tym, którzy chcą przenocować na bardziej ekstremalnym terenie, polecamy tzw. zwierzyniec w leśnictwie Wierzchowiny. Jest to okolica, gdzie mieszka niewiele osób, las jest bardziej dziki.

Szczegółowe mapy chełmskie nadleśnictwo zamieściło już na swojej stronie internetowej. Udostępniło teren o powierzchni 1000 ha. Podobne obszary do nocowania wyznaczone zostały w całej Polsce.

AN

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe