Hala MOSiR gotowa do szczepień

  • 27.04.2021, 08:53 (aktualizacja 29.04.2021, 13:51)
  • szer
Hala MOSiR gotowa do szczepień
Każdego dnia w hali MOSiR szczepionkę będzie mogło przyjąć około 500 osób. Punkt jest w pełni przygotowany do działania. Obsługę medyczną świadczyć będzie personel Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie. Pierwsi pacjenci mieli być zaszczepieni już 28 kwietnia, ale termin ten - z powodu opóźnień i mniejszych dostaw szczepionek, wydaje się mało realny.

Na sobotnim briefingu prasowym minister Michał Dworczyk poinformował o "pewnych turbulencjach, jeżeli chodzi o najbliższy tydzień i realizację Narodowego Programu Szczepień". - Do Polski dojedzie łącznie mniej o 1 100 000 szczepionek kilku producentów – powiedział minister. - Konsekwencją opóźnień będzie wolniejsze uruchamianie punktów szczepień powszechnych.

Ten w hali MOSiR jest już po oficjalnym odbiorze sanepidu i Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Każdy pacjent wchodzący do budynku będzie miał mierzoną temperaturę i będzie musiał zdezynfekować ręce - mówi Mariusz Żabiński, dyrektor MSP ZOZ.

Później jest strefa, gdzie trzeba wypełnić ankietę. Pomagać w tym będą studenci pielęgniarstwa chełmskiej PWSZ (dobrze by było, gdyby pacjenci przychodzili już z wypełnioną ankietą, druk do pobrania na stronie gov.pl) oraz żołnierze WOT.

Kolejnym krokiem będzie wstępna kwalifikacja do szczepień i przejście do jednego z pięciu punktów, gdzie wykonywane będą wstrzyknięcia. Jest też specjalna strefa, w której trzeba będzie odczekać 15 minut przed opuszczeniem hali oraz punkt pomocy medycznej.

- Stanowiska do szczepień znajdują się na głównym parkiecie sali – zdradza dyrektor Żabiński. – Każde z nich składa się z dwóch pomieszczeń. Pierwsze to miejsce, gdzie będą szczepieni pacjenci i drugie dla personelu medycznego. Są one oddzielone ściankami działowymi.

Do budowy stanowisk posłużyły boksy, które wcześniej wykorzystywane były podczas imprez targowych.

Punkt szczepień w hali MOSiR czynny będzie pięć dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 8 do 18. I jeszcze jedna ważna informacja: w momencie uruchomienia tego punktu szczepień, te funkcjonujące w przychodniach miejskiego ZOZ zostaną przeniesione do hali.

To duże przedsięwzięcie logistyczne.

– Dlatego, jeżeli ktoś chciałby zgłosić się do pomocy – serdecznie zapraszam – mówi Mariusz Żabiński.

W szpitalu dopiero w połowie maja

W chełmskim szpitalu również uruchomione zostaną dodatkowe punkty szczepień przeciw Covid-19. Najprawdopodobniej stanie się to w trzecim tygodniu maja. Zlokalizowane będą w odnowionym budynku starego szpitala. Lech Litwin, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa liczy na to, że do tego czasu skończą się perturbacje związane z dostawą szczepionek. Sytuacje, że nie docierają one na czas, wciąż się zdarzają, a to powoduje konflikty i niezadowolenie pacjentów, którzy czekają na swój zastrzyk.

- Miały do nas dotrzeć o godzinie 8, a dostaliśmy informację, że będą między 13 a 14 – mówi dyrektor Litwin. – Po uzgodnieniach z centralą wysłaliśmy naszego pracownika, żeby odebrał szczepionki na „trasie”, a konkretnie w Woli Uhruskiej, by tak długo nie czekać, bo tłum był coraz większy.

Wygląda na to, że sytuacja w najbliższym czasie się nie poprawi. Jak przekazał minister Dworczyk, opóźnienia w dostawach wpłyną na funkcjonowanie punktów szczepień.

- To może się odbić na niektórych punktach w taki sposób, że pacjenci zostaną poinformowani o przesunięciu terminu – wyjaśniał.

Powiat też gotowy

Dzisiaj rusza rejestracja pacjentów w Punktach Szczepień Populacyjnych zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Chełmie. Zapisy odbywać się będą według harmonogramu opracowanego przez rząd (patrz strona 19).

Osoby, które chciałyby przyjąć swoją dawkę w punkcie zlokalizowanym w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy (ul. Pogodna 8, Wierzbica-Osiedle) dzwonić powinni pod nr telefonu: 604 935 799 lub 730 107 530.

Drugi punkt utworzony został w Świetlicy Wiejskiej w Kaniem (Kanie 119, gmina Rejowiec Fabryczny), tel. 577 710 600 lub 883 353 964.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe