Dach arianki zarasta drzewkami

  • 23.04.2021, 10:26
  • GD
Dach arianki zarasta drzewkami
Porośnięty drzewkami dach wieży ariańskiej w Krynicy nie wszystkim się podoba. - Gmina ma cudowny zabytek, ale najwyraźniej o niego nie dba - zżyma się turystka, która wypatrzyła drzewka na dachu wieży ariańskiej w Krynicy.

Nasza Czytelniczka odwiedziła zabytek przed tygodniem. Lubi wracać w to miejsce, bo słyszała o nim wiele ciekawych historii. Posiada nawet wydany ubiegłym roku przez stowarzyszenie „Wspólnie dla gminy Krasnystaw” przewodnik o wieży ariańskiej. Dlatego postanowiła po raz kolejny wybrać się do Krynicy.

- To, co zobaczyłam na miejscu, zakrawa na skandal. Jestem zbulwersowana. Jeśli gmina chwali się unikatowym zabytkiem w skali kraju, to powinna o niego dbać w szczególny sposób. Rozumiem, że na renowację potrzeba dużo pieniędzy. Usunięcie drzewek między dachem i zasadniczą częścią budowli nie jest chyba dużym kosztem. Wystarczy dojechać tam ze zwyżką i wyciąć te brzozy. Przecież, jeśli te drzewka się ukorzenią, to wszystko zaraz się rozsypie - opowiedziała nam pani Agnieszka.

Wójt Edyta Gajowiak-Powroźnik informuje, że w obecnej kadencji samorządu były podejmowane próby renowacji tego zabytku oraz zagospodarowania ruin zamku w Krupem. Ubolewa, że niektórzy członkowie rady gminy mieli odmiennie zdanie na ten temat. W skrócie, spory toczyły się przede wszystkim o finanse, realizację innych inwestycji oraz obciążania budżetu dużymi kosztami.

- Wbrew pozorom, dbanie o zabytki nie jest takie proste, jak może się wydawać. Wszystko wymaga czasu, np. na znalezienie odpowiedniej firmy wykonującej prace na wysokości. Do tematu chcemy podejść kompleksowo. Zamierzamy starać się dotację z Lokalnej Grupy Działania „Krasnystaw PLUS” na rewitalizację wieży ariańskiej. Radni wyrazili już taką wolę na jednej z ostatnich sesji - wyjaśnia wójt.

Kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie zapowiada, że w najbliższych tygodniach przeprowadzona zostanie kontrola w Krynicy. Między innymi chce sprawdzić stan zachowania wieży, bo docierały do niego informacje o dewastacji arianki przez nieznanych sprawców. Zweryfikuje również doniesienia o zarośniętym dachu. Jeśli się potwierdzą, wyda zalecenia w sprawie ich usunięcia.

- Obowiązek dbałości o zabytki spoczywa na ich właścicielach. Obecna wójt gminy Krasnystaw dostrzega potrzeby w tym zakresie i podejmuje działania w celu pozyskania środków na ich renowację. Dwukrotnie wydawaliśmy pozwolenie na remont wieży ariańskiej. Wiemy, że samorząd podejmuje starania o pozyskanie dotacji na ten cel - mówi Paweł Wira, szef chełmskiej delegatury WUOZ Lublin.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Thoms
Thoms 29.04.2021, 09:05
Kolejna atrakcja turystyczna, która zarasta krzakami. Słabo trochę ogarnia gmina.

Pozostałe