Ciągle jeżdżą bez uprawnień

  • 23.04.2021, 10:11
  • MP
Ciągle jeżdżą bez uprawnień
Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania nie tylko samochodami osobowymi od DMC do 3,5 t, ale również motocyklami z silnikiem do 125 cm3. Tymczasem sporo kierowców wsiada na większe jednoślady bez wymaganych uprawnień. Policja mówi wręcz, że to plaga na polskich drogach.

Tylko w 2020 r. zatrzymano prawie 3600 motocyklistów bez uprawnień, co daje prawie 10 zatrzymań dziennie. Najczęściej takie osoby tłumaczą się, że nie wiedziały, że kategoria B ma swoje ograniczenia albo że... dopiero planują uzyskać uprawnienia, ale najpierw chcą zdobyć doświadczenie. Sprawy takie kończą się mandatami 300-złotowym lub nawet 500-złotowym, jeśli zatrzymany w ogóle nie posiada prawa jazdy, a także zakazem dalszego poruszania się motocyklem. Niestety, rośnie też liczba kierowców, którzy zamiast poddać się kontroli, postanawiają uciekać, licząc, że na dwóch kołach wymkną się policji. Jeśli dojdzie jednak do zatrzymania, na mandacie się nie skończy. Taką osobę czeka sprawa karna, a sąd może skazać ją nawet na 5 lat więzienia.

Natomiast kiedy dojdzie do kolizji lub wypadku z winy motocyklisty nieposiadającego właściwych uprawnień, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty pieniędzy, pomimo wykupionej polisy OC, a wszystkie koszty kierowca jednośladu będzie musiał ponieść z własnej kieszeni. Jeżeli zostanie poszkodowany, również nie może liczyć na taryfę ulgową, ponieważ do zdarzenia mogłoby nie dojść, gdyby nie wsiadł na motocykl, którym kierować nie powinien.

MP

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Polak
Polak 23.04.2021, 10:49
Jeżeli ktoś jest doświadczony w jeździe na 125 to większe pojemności nie robią tak dużej różnicy w prowadzeniu motocykla, jak ktoś nie czuje się pewny to nie musi kierować dużym motocyklem, tych zakazów i nakazów na każdym kroku każdy ma dosyć jak np. limitowanie predkości rowerów elektrycznych.
miejscowy
miejscowy 03.05.2021, 12:17
A co byś powiedział, gdyby Ciebie potrącił motocyklista bez uprawnień??????????????

Pozostałe