Siostry Derlak w suicie krasnostawskiej

  • 20.04.2021, 13:41 (aktualizacja 22.04.2021, 13:46)
  • AN
Siostry Derlak w suicie krasnostawskiej
Członkowie zespołu Chłopcy kontra Basia, w którego skład wchodzą m.in. uzdolnieni chełmscy muzycy Basia Derlak i Tomek Waldowski zawitają wkrótce do Krasnegostawu. Mieszkańcy będą mogli podglądać, jak powstaje teledysk do piosenki, która promuje też twórczość lokalnego poety Stanisława Bojarczuka.

We wrześniu 2020 r. grupa Chłopcy kontra Basia zagrała swój ostatni koncert z publicznością. Był to występ na II Festiwalu Sztuk Krasnych w Krasnymstawie. Z kilku powodów wydarzenie to było dla muzyków wyjątkowe.

- Wystąpiliśmy w nietypowym składzie, z moją siostrą Agą Derlak, a także zaprezentowaliśmy specjalnie przygotowany na tę okazję materiał. Był to cykl utworów, który roboczo nazwaliśmy suitą krasnostawską - przypomina Basia Derlak.

Suita, jak mówi, nie powstałaby, gdyby nie pomysł Wojtka Machejusa, producenta festiwalu. Zaproponował on zespołowi zapoznanie się z twórczością Stanisława Bojarczuka, co okazało się strzałem w dziesiątkę.

- Bojarczuk był nie tylko poetą, ale także uczestnikiem i świadkiem dawnych ludowych obrzędów i stylu życia, którym interesuję się od lat, co słychać też w naszej twórczości - podkreśla Basia. - Wzięcie więc na warsztat utworów, które opisują dawne weselne obrzędy, było dla nas obcowaniem nie tylko z poezją, ale także z literaturą źródłową. Dzięki niej przybliżyliśmy sobie dawny świat – a precyzyjnie rzecz biorąc - kolejne etapy wesela, które miało miejsce kilka dekad temu w Rońsku pod Krasnymstawem.

Pisząc suitę, wykorzystali także opisy przyrody Bojarczuka oraz bardziej osobiste liryki, w których autor poruszał kwestię swojej nieszczęśliwej miłości, ukróconej przez dawny obyczaj aranżowania małżeństw.

- Tematyka - jak się okazało - była nie tylko interesująca, ale też bliska naszej stylistyce. Skomponowanie więc muzyki było łatwe. Użyliśmy charakterystycznej dla nas melodyjności śpiewu, nieregularnych rytmów, fuzji folku i jazzu. Nietypowo dla nas prym w brzmieniu wiedzie wyśmienity fortepian. Wprawniejsze ucho usłyszy nasze inspirowanie się melodiami ludowymi z regionu - tłumaczy liderka zespołu Chłopcy kontra Basia. - Posłużyłam się nagraniami z Siennicy Różanej z lat 50-tych, udostępnionych w sieci przez Polską Akademię Nauk.

Kolejnym krokiem, jaki poczyniliśmy w kierunku upowszechnienia nowego materiału, było złożenie przez Martę Zaorską wniosku do budżetu obywatelskiego. Dzięki wsparciu, które przyznało miasto Krasnystaw, muzycy mogli zarejestrować utwory w studiu Black Kiss Records w Warszawie. Kilka dni temu wyszli ze studia. Materiał jest już gotowy.

- Zrobiliśmy to w składzie: Basia Derlak - śpiew, Aga Derlak - fortepian, Tomek Waldowski - perkusja oraz Andrzej Święs - kontrabas. Obecnie pracujemy nad postprodukcją, sesją zdjęciową oraz tłoczeniem albumu. Planujemy też nakręcić teledysk w Krasnymstawie i okolicy. Wybraliśmy piosenkę melancholijną, aby oddać klimat czasów i obyczajów, które odeszły w zapomnienie i istnieją dziś tylko w poezji i w pamięci niewielu już świadków. Chcemy pokazać krajobraz miasta i okolicy oraz historię panny młodej, która jadąc na desce spóźnia się, na swój ślub z powodu, którego jeszcze tu nie zdradzę - mówi Basia Derlak.

Jeśli ktoś chciałby wziąć udział w produkcji, powinien odezwać się do zespołu poprzez facebooka. 

- Myślę, że z chęcią obsadzimy około 30-letniego chłopaka w roli pana młodego, pożyczymy deskorolkę typu long board, elementy żeńskiego stroju ludowego z Krasnegostawu oraz dowolną suknię ślubną w rozmiarze M. Dokładnej daty kręcenia jeszcze nie znamy, ale najprawdopodobniej odbędzie się to w ostatnim tygodniu kwietnia - zdradza liderka zespołu. - Scenariusz cały czas się pisze, może uda się obsadzić więcej osób.

Tymczasem Krasnostawski Dom Kultury zdradza, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, premiera suity może odbyć się 8 maja w imieniny Stanisława Bojarczuka.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe