Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Nowe przepisy w funkcjonowaniu hulajnóg elektrycznych. Co się zmieni?

Hulajnogi elektryczne, które okazały się hitem transportu osobistego, przez ostatnie lata przysporzyły również nieco problemów. Zapowiadane od długiego czasu zmiany w prawie, które mogłyby uporządkować chaos związany z tymi urządzeniami, ujrzały w końcu światło dzienne. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ruchu drogowym.
Nowe przepisy w funkcjonowaniu hulajnóg elektrycznych. Co się zmieni?

Autor: iStock

Jeszcze przed wakacjami

To doskonały moment na takie zmiany, bo na polskich ulicach właśnie zaczęły pojawiać się, po sezonie zimowym, pierwsze elektryczne hulajnogi. Ten środek transportu zyskał ogromną popularność. W większości miast można je wypożyczyć za pomocą dedykowanej aplikacji, aby przemieszczać się szybciej i niewielkim kosztem. Dotychczas głowiono się jednak, jak mają być traktowane urządzenia i w jaki sposób zyskać nad nimi kontrolę, aby wyeliminować ewentualne zagrożenia wynikające z ich niewłaściwego użytkowania.

Tylko dla dorosłych

Z hulajnóg elektrycznych skorzystają tylko osoby dorosłe, z wyjątkiem nastolatków posiadających kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Urządzeniem pojedziemy głównie po drodze rowerowej. Jeśli nie będzie dostępna - jezdnią z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Jeżeli i tej brak, ostatni w kolejności zostanie chodnik. W żadnym wypadku nie będzie możliwości poruszania się szybciej, niż 20 km/h. Parkowanie umożliwią jedynie miejsca do tego przeznaczone lub inne obszary pod warunkiem, że: urządzenie ustawimy równolegle do krawędzi chodnika; stanie jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, oddalonej od jezdni; szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie będzie mniejsza niż 1,5 m. 


źródło: Ministerstwo Infrastruktury / gov.pl

Będą mandaty

Zgodnie z przyjętymi na nowo zasadami, policja będzie mogła ukarać hulajnogistę mandatem m.in. za: rozmawianie przez telefon podczas jazdy, nieustępowanie pierwszeństwa czy za złe parkowanie. Kary, oscylujące w granicach 100 – 500 zł, nie będą dotyczyły „sprzętu sportowo-rekreacyjnego przeznaczonego do poruszania się w pozycji stojącej, napędzonego siłą mięśni".


źródło: Ministerstwo Infrastruktury / gov.pl

Jest podpis, będą zmiany

Prace nad nowelizacją ustawy trwały od 2016 r., ale dopiero trzy lata później wzmożono ich intensywność. Po wielu konsultacjach sejm zaakceptował dwie poprawki: jedna dotycząca określonych parametrów technicznych dla hulajnóg, które będą produkowane od 2022 r., druga pozwoli na montowanie oświetlenia przejść dla pieszych lub przejazdów rowerowych na drogach publicznych. Teraz nowelizacja ustawy została podpisana przez prezydenta. Oznacza to, że wkrótce zmiana pojawi się Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od momentu jej ogłoszenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama