Osocze od ozdrowieńców wciąż potrzebne

  • 16.04.2021, 12:23
  • oprac. szer
Osocze od ozdrowieńców wciąż potrzebne
Chorych na covid-19 przybywa, niestety tego samego nie można powiedzieć o ozdrowieńcach, którzy decydują się oddać swoje osocze. A jak przyznają eksperci, to bardzo ważna pomoc dla zakażonych, która daję szansę na poprawę stanu ich zdrowia.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie kolejny raz apeluje do ozdrowieńców o zgłaszanie się do najbliższego punktu krwiodawstwa (Lublin, Chełm, Zamość, Biała Podlaska) i oddawanie osocza. Zawiera ono przeciwciała, które mogą wspomóc leczenie chorych na Covid-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Kto może oddać osocze od ozdrowieńców?

Apel skierowany jest do osób z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, które przechorowały Covid-19 i zostały uznane za wyleczone, oraz tych, którzy przebyli bezobjawowe zakażenie. Osocze mogą one oddać po przynajmniej 14 dniach od ustąpienia objawów po zakażeniu lub wyzdrowieniu z potwierdzonego Covid-19. W przypadku przebiegu skąpoobjawowego choroby - po 14 dniach od zakończenia izolacji. Taki sam termin obowiązuje osoby, które „przeszły” Covid-19 bezobjawowo, a badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2 dały wynik dodatni. Osocze od ozdrowieńców można też oddać po przynajmniej 14 dniach od powtarzalnie ujemnego wyniku wymazu z nosogardzieli.

Co dyskwalifikuje z oddawania osocza ozdrowieńczego?

Dawcy osocza ozdrowieńczego muszą spełniać te same kryteria, co honorowi dawcy krwi. Są to: wiek powyżej 60 lat (w przypadku osób oddających krew - powyżej 65. roku życia), ich waga nie może być niższa niż 50 kg. Nie mogą go natomiast oddać osoby poważnie chore przewlekle, wymagające stałego przyjmowania leków. Dyskwalifikuje je także choroba nowotworowa w wywiadzie, zabiegi operacyjne i badania endoskopowe w ciągu ostatniego pół roku, przebyta transfuzja (w tym osocza od ozdrowieńców) w ciągu pół roku, zakażenia HIV/HBV/HCV/kiła i kontakt z osobami zakażonymi.

Gdzie można oddać osocze?

Osocze pobierane jest w RCKiK w Lublinie, tel. 535-612-456, 668-490-572, (81) 532 62 75 (rejestracja: poniedziałki, środy, piątki - w godz. 7-13, wtorki i czwartki – w godz. 7-16.30, w soboty – w godz. 7.30-13) oraz jego oddziałach terenowych: w Chełmie, tel. (82) 565 56 51, 530 770 997 (od poniedziałku do piątku w godz. 7-12), Białej Podlaskiej, tel. (83) 414 33 50, (83) 345 06 79, 731 751 051 (od poniedziałku do piątku w godz. 7-12.30) i w Zamościu, tel. 535-596-299, (84) 6773205 (od poniedziałku do piątku w godz. 7-13). Kontaktować można się również pocztą elektroniczną: [email protected]

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy na specjalnych urządzeniach zwanych separatorami. W trakcie tego zabiegu pobierana krew rozdzielana jest na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły dawcy.

Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne – wykonywane w całości z wykorzystaniem sprzętu jednorazowego użytku, pod nadzorem fachowego personelu, obecnie dodatkowo zgodnie z procedurami wzmożonego reżimu sanitarnego. Zabieg trwa około 30-40 minut. Jednorazowo pobierane jest około 600 ml osocza. Pierwsze trzy oddania osocza ozdrowieńczego mogą być w odstępach tygodnia. Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok. 220-230 ml osocza.

Jak przygotować się do oddania osocza?

Kilka dni przed oddaniem należy nawadniać organizm, to znaczy wypijać co najmniej około 2,5 litra płynów na dobę. Stosować dietę lekkostrawną z ograniczeniem tłuszczów. W dniu oddania osocza należy zjeść lekkostrawne śniadanie.

Czy po szczepieniu na Covid-19 można oddać osocze?

W przypadku produktów firmy Pfizer i Moderna można oddawać osocze przed planowanym szczepieniem. Po szczepieniu można zgłosić się do oddania osocza najwcześniej po 7 dniach od szczepienia, niezależnie od tego, która to dawka. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów po szczepieniu można zgłosić się do oddania osocza najwcześniej po siedmiu dniach od ustąpienia objawów.

W przypadku produktu firmy AstraZeneca także można oddać osocze przed planowanym szczepieniem. Po szczepieniu – można zgłosić się do oddania osocza najwcześniej po czterech tygodniach od szczepienia.

Osoba, która nie chorowała, a jest zaszczepiona, nie może oddać osocza. Nie jest ozdrowieńcem.

Zawarte w osoczu ozdrowieńców przeciwciała neutralizują wirusa SARS-CoV-2, który powoduje Covid-19. Po przetoczeniu eliminują go z organizmu zakażonego pacjenta. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno. Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

oprac. szer

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe