Używane coraz droższe

  • 16.04.2021, 11:28
  • MP
Używane coraz droższe
Import samochodów używanych do Polski rośnie w błyskawicznym tempie. Jak podaje Instytut SAMAR, tylko w marcu sprowadzono ich prawie 91 000, natomiast w ciągu ostatniego roku wzrost odnotowano na poziomie blisko 75 proc. Paradoksalnie, wpłynęły na to pandemiczne ograniczenia, a także przesiadanie się Polaków do prywatnych samochodów, teoretycznie najbezpieczniejszego środka transportu.

W pierwszym kwartale 2021 r. Polacy zarejestrowali 227 500 importowanych samochodów, czyli o ponad 5 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Niezmiennie najwięcej aut sprowadzanych jest do naszego kraju z Niemiec i Francji, ale wzrost odnotowano także w stosunku do tych z Holandii. Wśród najpopularniejszych marek dominują natomiast volkswageny, ople, fordy, audi i renault, zaś wśród modeli audi A4, ople astry oraz volkswageny golfy.

Zwiększony import, powodowany obawami przez zakażeniem w środkach transportu publicznego, ma jednak jeszcze jeden skutek, a mianowicie wzrost cen samochodów z drugiej ręki. Widać to w komisach i u dilerów, gdzie jeszcze jesienią zeszłego roku średnia cena wzrosła o blisko 2000 zł. Specjaliści spekulują, że spadku cen nie należy się spodziewać przynajmniej do czasu ustania pandemii.

Innym problemem, poza wzrostem cen, jest fakt, że sprowadzane samochody są coraz starsze. Według danych SAMAR, średni wiek importowanych aut to 12 lat, zaś w przypadku tych z silnikami benzynowymi ponad 13 lat. W pierwszym kwartale tego roku ponad 10-letnich pojazdów sprowadzono ponad 60 proc., podczas gdy rok wcześniej 57 proc.

MP

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe