Opowiedz Ewom o Dyrekcji

  • 16.04.2021, 11:10 (aktualizacja 17.04.2021, 15:54)
  • szer
Opowiedz Ewom o Dyrekcji fot. Ewa Derlak
Ewa Bodio-Misiewicz chce napisać książkę o jednym z chełmskich osiedli. Ilustrowana byłaby zdjęciami Ewy Derlak, córki znanego fotografa i regionalisty Tadeusza Ścibiora. Poszukują osób, które chciałyby się podzielić z nimi wspomnieniami o tym, jak się żyło i mieszkało na Dyrekcji.

- Dawna Dyrekcja to takie samodzielne miasto ogród – mówi Ewa Bodio-Misiewicz. – Miało swoje instytucje kultury, swoją służbę zdrowia, żłobek i przedszkole, swój niepowtarzalny klimat. Pamiętam, że gdy chodziło się na zakupy poza teren osiedla, to chodziło się do miasta…

Pani Ewa doskonale wie, że powstało już wiele publikacji i filmów o osiedlu. Nie chce powielać tego, co się ukazało.

– Mamy zamiar opowiedzieć o Dyrekcji poprzez ludzi, którzy tu mieszkali i pracowali. Sportretować ich. Szczególnie zależy nam na osobach, które pamiętają, a może nawet uczestniczyły w zajęciach teatralnych prowadzonych przez panią Reginę Możdżeńską w kolejowym domu kultury, były członkami grupy plastycznej tam działającej, wypożyczały książki w kolejowej bibliotece.

Tematów, które chciałyby poruszyć autorki, jest sporo. Choćby turystyka i wypoczynek.

– Bardzo popularne były tak zwane wczasy wagonowe. Na wycieczki też jeździło się specjalnie przygotowanymi wagonami. Mieszkało się w nich przez cały czas trwania takiej eskapady. Po dotarciu na miejsce odstawiane były na bocznice – wspomina pani Ewa. – O tym też chciałybyśmy przypomnieć.

Pandemia spowodowała, że dostęp do osób, które pamiętają czasy, gdy Dyrekcja była naprawdę kolejowa i mogłyby o tym opowiedzieć, jest znacznie utrudniony. Ale nie chcą rezygnować z pomysłu i zależy im na czasie, bo rdzennych mieszkańców Dyrekcji jest coraz mniej.

- Prosimy o kontakt osoby, które zechcą wziąć udział w naszym projekcie, opowiedzieć o sobie i osiedlu, na którym mieszkali, a może jeszcze mieszkają – zachęca Ewa Bodio-Misiewicz.

Z panią Ewą kontaktować się można, dzwoniąc pod numer telefonu 724 567 529.

Trzymamy kciuki za realizację projektu, tym bardziej, że historia Dyrekcji i osób tam mieszkających, to także historia naszego miasta. Dlatego Super Tydzień Chełmski z przyjemnością będzie patronował temu przedsięwzięciu.

szer

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Belfer
Belfer 17.04.2021, 00:46
Nie miasto ogród tylko miasto ogrodów. Kiedyś ktoś pomylił sie pisząc tekst i powstała legenda, ze Dyrekcja została zaprojektowana jako miasto-ogród według tej koncepcji:
https://pl.wikipedia.org/wiki/…
Kolejną bajką jest bzdura o zaprojektowaniu Dyrekcji na planie orła. Do września 1939 roku wykonano ponad 90% projektu tej dzielnicy - jest dostępny plan budowy z 1931 roku, który to udowadnia.

Pozostałe