Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Akcja na wagę życia

Karolina Dyczkowska pomaganie innym ma we krwi i wie, jakie to ważne, by angażować do działania jak najwięcej ludzi. W tym roku postanowiła wziąć udział w akcji HELPERS GENERATION organizowanej przez Fundację DKMS. Razem z innymi studentkami z UMCS poszukuje dawców szpiku.
Akcja na wagę życia

Na świecie co 35 sekund ktoś słyszy tę straszną diagnozę: nowotwór krwi. Choroba może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. W takiej sytuacji często jedynym ratunkiem dla chorego jest przeszczep szpiku od bliźniaka genetycznego. W tym roku już po raz 12 w ramach akcji HELPERS GENERATION, organizowanej przez Fundację DKMS, osobom chorym na nowotwory krwi pomagają studenci. Powiat chełmski reprezentuje mieszkanka Bukowy Wielkiej w gminie Sawin oraz absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie Karolina Dyczkowska. To studentka Wydziału Biologii i Biotechnologii na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie.

- Od zawsze lubiłam pomagać innym, uczestnicząc np. w wolontariacie Caritasu – mówi Karolina. - O Fundacji DKMS słyszałam od dawna, a o samej akcji dowiedziałam się zupełnie przypadkiem, przeglądając pewnego dnia stronę facebookową. Od razu wysłałam swoje zgłoszenie. Później zostałam liderką akcji. Teraz moim zadaniem jest pozyskanie jak największej liczby osób chętnych do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Sama też jestem już zarejestrowana i z niecierpliwością czekam na możliwość uratowania komuś życia…

Ty też chcesz pomóc?

Masz szansę. Możesz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Przebiega to w sposób szybki, prosty i bezbolesny. Każdy z nas może też zostać wolontariuszem akcji albo po prostu przekazywać informacje o niej dalej. To tak niewiele, a można uczynić tak wiele i spełnić czyjeś marzenie - dać nowe życie.

- Na wszystkie pytania chętnie odpowiemy na naszej stronie facebookowej HELPERS GENERATION UMCS 2021 oraz drogą mailową [email protected] – zachęca Karolina, która razem z koleżankami ze studiów Łucją Wielebą i Pauliną Jamrozik poszukuje ludzi o wyjątkowych sercach.

Współczesna medycyna potrafi również dużo skuteczniej wykrywać choroby nowotworowe krwi. Aby jednak przeprowadzić transplantację krwiotwórczych komórek macierzystych, potrzebny jest zgodny dawca – „bliźniak genetyczny”. To określenie potoczne, które przyjęło się w świadomości społecznej, a nie termin medyczny. Takim mianem określamy osobę, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak nasze własne. Zgodność, która pozwala na wykonanie przeszczepienia wynosi 9-10 cech tkankowych, w wyjątkowych sytuacjach – 8. Im wyższa jest zgodność, tym większe szanse na powodzenie przeszczepienia. Nie ma natomiast znaczenia grupa krwi. Po przeszczepieniu, wraz z komórkami macierzystymi dawcy, biorca przejmuje jego grupę krwi.

Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny, więc szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Tylko 25 procent przeszczepień to te wykonane dzięki dawcom rodzinnym. Pozostałe 75 procent pacjentów musi szukać dawcy niespokrewnionego.

W bazie Fundacji DKMS jest zarejestrowanych ponad 1,7 mln osób, a jednak nadal co piąty pacjent nie znajduje zgodnego dawcy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama