Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Zalegające wraki aut. Kto powinien je sprzątnąć?

Najpierw jest ekscytacja - w końcu mamy upragniony samochód. Z czasem jednak nasze auto albo ulega awarii, albo zastępujemy je innym. Wtedy do akcji wkracza Straż Miejska, która sprząta miasta z wraków.
Zalegające wraki aut. Kto powinien je sprzątnąć?

Autor: fot. News4Media

Czym jest wrak?

Wrak, to pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub samochód, którego stan wskazuje na to, że przez dłuższy czas nie jest używany. Tymi oznakami mogą być opony bez powietrza, wybite szyby, mech pokrywający karoserię. Auto może zostać usunięte z drogi przez straż gminną, miejską lub policję na koszt właściciela. 

Uprawnienia funkconariuszom daje ustawa Prawa o Ruchu Drogowym:

"Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym straż miejska może usunąć pojazd, którego stan wskazuje, że nie jest on użytkowany oraz pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, znajdujący się na drodze publicznej, w strefie ruchu oraz w strefie zamieszkania."

Straż Miejska przypomina, że nawet jeżeli samochód jest prawidłowo zaparkowany może zostać usunięty przez strażników. Funkcjonariusze zapewniają jednak, że dokładają wszelkiej staranności, aby skutecznie powiadomić właściciela o konieczności likwidacji pojazdu lub doprowadzenia go do stanu używalności.

Jaki koszt?

Jeśli samochód został już odholowany, to musimy liczyć się z kosztami. Lepiej nie odkładać tego w czasie. Zasada jest prosta, im dłużej będziemy czekali, tym więcej zapłacimy. Opłaty związane z holowaniem wynikają z ustawy Prawa o Ruchu Drogowym. Konkretne, jednak stawki uchwalają poszczególne miasta. Maksymalna stawka w bieżącym roku za odholowanie pojazdu wynosi 523 zł, z kolei cena każdej doby przechowywania auta na parkingu wynosi maksymalnie 44 zł.

Komu zgłosić zalegający wrak?

Należy zadzwonić do straży miejskiej, wybierając numer 986. Dyżurny zarejestruje wówczas zgłoszoną interwencję i wyśle pod wskazane miejsce funkcjonariuszy, którzy sprawdzą, czy faktycznie pojazd należy zakwalifikować jako wrak do odholowania.

 

News4Media/fot.News4Media

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama