Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Czerwone światło dla zakaźnego w starym szpitalu

Radni PSL i jeden niezrzeszony domagają się, by zarząd powiatu i dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie jak najszybciej zagospodarowali budynek tzw. starego szpitala i utworzyli w nim oddział dla chorych na COVID-19. Powodem tego wniosku jest wzrost liczby zachorowań w trwającej właśnie trzeciej fali pandemii koronowirusa w kraju.
Czerwone światło dla zakaźnego w starym szpitalu

Na sesji w ubiegłym tygodniu starosta Andrzej Leńczuk przypomniał, że wspomniany budynek pierwotnie został zgłoszony służbom wojewody jako potencjalne miejsce na izolatorium dla osób zarażonych. Rozpoczęły się nawet prace pierwsze prace rozbiórkowe, budowlane i dostosowawcze. Powstało tam 12 węzłów sanitarnych.

- W międzyczasie na terenie województwa powstały duże izolatoria, które funkcjonują na bazie hoteli i ośrodków sanatoryjnych. Samorząd powiatu otrzymał również 9 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na utworzenie zakładu opiekuńczo-leczniczego. Dlatego w porozumieniu z wojewodą postanowiliśmy realizować naszą inwestycję. Nie wykluczamy, że w przyszłości miejsce to będzie służyło osobom chorym na COVID-19 - przypomniał starosta.

Dyrektor szpitala Andrzej Jarzębowski uzupełnił, że przerwanie rozpoczętego procesu inwestycyjnego byłoby nielogiczne. Otwarcie ofert w trwającym postępowaniu przetargowym nastąpi 14 kwietnia. Z jego słów wynikało, że zainteresowanie jest duże.

- Uruchomienie nowego oddziału w odrębnym budynku jest rzeczą niemożliwą bez zatrudnienia dodatkowego personelu. Wystarczy podać przykład szpitala tymczasowego w Lublinie, gdzie kadra była ściągana z całego województwa. Natomiast w budynku głównym szpitala mamy 60 łóżek dla osób zarażonych, 20 obserwacyjnych i sześć stanowisk respiratorowych. Ich obłożenie mamy obecnie na poziomie 90 proc. - mówił szef krasnostawskiej lecznicy.

Radni Witold Boruczenko i Krzysztof Zieliński pytali o procedury leczenia pacjentów covidowych oraz ich śmiertelność. Jarzębowski odpowiedział, że w ubiegłym roku w szpitalu odnotowano 382 zgony, w tym siedem było związanych z COVID-19 i chorobami współistniejącymi. Do początku drugiego kwartału br. odnotowano z kolei 123 zgony, 22 osoby zmarły z potwierdzoną infekcją. W zależności od objawów hospitalizowani leczeni są tlenem lub lekiem remdesivir. W ostateczności stosowana jest respiroterapia.

- Remdesivir nie jest dostępny na rynku, otrzymujemy go w ramach przydziału. O ceny tego leku należy pytać Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia. Leczenie pacjentów covidowych może trwać 10-14 dni i kosztować od 100 do 600 zł za dobę - tłumaczył dyrektor SPZOZ Krasnystaw.

Na zakończenie dyskusji wnioskodawca zwołania sesji Janusz Szpak stwierdził, że zakład opiekuńczo-leczniczy należałoby utworzyć w jednym z domów pomocy społecznej. Z kolei „stary szpital” idealnie nadawałby się na oddział zakaźny, bo takie są obecnie potrzeby wynikające z sytuacji epidemicznej w powiecie, regionie i kraju. 

- Jak pan sobie wyobraża zakład opiekuńczo-leczniczy w DPS-ach, skoro w tych placówkach wolne są tylko pojedyncze miejsca? - pytał retorycznie członek zarządu powiatu Jan Mróz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pacjet! 14.05.2021 13:31
Pan dyrektor Jarzębski niech pierwsze doprowadzi do ładu pracę lekarzy i pielęgniarek na poszególnych oddziałach, a szczególnie na SOR! GDZIE PACJET TRAFIA I OCZEKUJE POMOCY, ! NIESTETY siedzi kilka godzin bez jakiego kolwiek zainteresowania ze strony obsługi SOR, a gdy zacznie się domagać zostanie zrugany przez pielęgniarki i lekarza!! Jednocześnie Pan dyrektor powinien zadać wielu pracownikom ZOZ pytanie: CZY CHCĄ WOGÓLE PRACOWAĆ WE SŁÓŻBIE ZDROWIA?? Bo wielu pracowników się WOGÓLE nie nadaje!! Pielęgniarki są opryskliwe, lekarze robią wielką łaskę, a na pacjenta patrzą jak na kogoś kto udaje chorego! Może trzeba zrobić selekcję , zmienic stare obyczaje tak aby pacjęt czuł się że jest leczony a nie wysłuchiwał plotkowanie i chichotanie pielęgniarek i salowych!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZachodniakTreść komentarza: Jeszcze nie skończyli na osiedlu a już rozkopany dojazd, totalna porażkaData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:46Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczynają pracę - będą utrudnienia!Autor komentarza: ZachodniakTreść komentarza: Czas najwyższy skończyć ten bałagan całe osiedle rozkopane prawie przez rok znaki polikwidowane na ulicach anarchia, przez kwartał na przystanku "egipskie ciemności" Czym się tu chwalić? Nikomu nie życzę takiego rozgardiaszuData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:44Źródło komentarza: Chełm. Nowe asfaltowe "dywaniki" na os. ZachódAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Brawo! Bardzo dobry wybór!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:15Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Specjalistka od wszystkiego. A na czym ona się nie zna? Do rana można by wyliczać na czym się nie zna. Typowy nominat jedynej słusznej. Gdyby w sejmiku nie było pisiorów, to i ona bujała by we Włodawie. Gdyby była specjalistą to pracowała by w jednej firmie. A tak ze stołka na stołek skacze matołek.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 17:59Źródło komentarza: Chełm. Agnieszka Kruk została dyrektorką szpitalaAutor komentarza: bławatTreść komentarza: posiadłość na MajorceData dodania komentarza: 25.04.2024, 16:36Źródło komentarza: Żony polityków ujawnią swój majątek? Zdecydują o tym... politycy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama