PUP ma 20 milionów do wydania

  • 13.04.2021, 07:54 (aktualizacja 16.04.2021, 12:38)
  • DBEZ
PUP ma 20 milionów do wydania
Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie ma pieniądze na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej. Trwa nabór wniosków na różne formy aktywizacji zawodowej.

W rym roku Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie otrzymał do dyspozycji łącznie ponad 20 mln zł. Środki przeznaczone będą na organizację staży, prac interwencyjnych, robót publicznych, bonów na zasiedlenie, szkoleń, a także na jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej oraz refundację wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy.

Dla każdego bezrobotnego

- W ramach posiadanych środków, jak co roku, realizowane są kolejne edycje projektów pozakonkursowych, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej - podkreśla p.o. dyrektora PUP w Chełmie Barbara Gil.

To dobra wiadomość m.in. dla osób bezrobotnych, którzy nie mają więcej niż 30 lat. Mogą skorzystać z projektu ,,Aktywizacja ludzi młodych pozostających bez pracy w powiecie chełmskim i mieście Chełm” w ramach POWER-a. Natomiast dla osób powyżej 30-stki skierowany jest projekt "Nowy start - lepsze jutro", realizowany w ramach RPO WL. Mogą z niego skorzystać również rolnicy i ich rodziny. 

Bezrobotni i pracodawcy mogą obecnie składać wnioski na różne formy aktywizacji zawodowej. Ubiegać się można o bon na zasiedlenie, skierowanie na roboty publiczne i prace interwencyjne, staże i dofinansowanie wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanej osoby bezrobotnej.

Wnioski są przyjmowane oraz rozpatrywane w trybie ciągłym, do wyczerpania limitu środków lub wstrzymania naboru - podkreśla Gil.

Aktualnie trwa również nabór na szkolenia w ramach projektu "Aktywizacja ludzi młodych pozostających bez pracy w powiecie chełmskim i mieście Chełm". Zapisy  prowadzone są u doradców klienta PUP w Chełmie. W ofercie: technolog robót wykończeniowych w budownictwie, operator wózka jezdniowego z napędem mechanicznym, operator koparkoładowarki (wszystkie typy), prawo jazdy kat. C z modułem kwalifikacji wstępnej przyspieszonej w zakresie prawa jazdy kat. C, certyfikat ECDL (BASE), pracownik kadrowo-płacowy z kursem komputerowym ECDL (BASE).

Na pomoc przedsiębiorcom

To nie koniec zadań realizowanych przez urząd pracy. Dodatkowo, na podstawie ustawy z 2 marca 2020 roku, PUP w Chełmie wspiera przedsiębiorców w pandemii. Udzielane są dotacje na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla mikro i małych przedsiębiorców z określonych branż. Mikroprzedsiębiorcy mogą też korzystać z pożyczek na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Osoby fizyczne, które mają działalność gospodarczą, a nie zatrudniają pracowników, mogą się starać o dofinansowanie części kosztów prowadzenia swojego biznesu. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą wystąpić o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczania społeczne. Podobne wsparcie na pokrycie części wynagrodzeń pracowników jest też udzielane organizacjom pozarządowym. Dla nich jest też oferta niskooprocentowanych pożyczek ze środków Funduszu Pracy. Urząd pracy może nawet realizować wnioski o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników kościelnej osoby prawnej oraz jej jednostki organizacyjnej.

- Do końca marca, w ramach tych instrumentów dofinansowania, na pomoc przedsiębiorcom wydaliśmy ponad 4,8 mln zł - podkreśla dyrektorka PUP w Chełmie.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
marcin
marcin 13.04.2021, 12:38
PUP to żenada. Zamiast szukać i proponować mi jakąś pracę, to tylko rozkładają ręce.

Pozostałe