Zakręć kran! Nadchodzi drożyzna

  • 13.04.2021, 07:49 (aktualizacja 16.04.2021, 12:38)
  • DBEZ
Zakręć kran! Nadchodzi drożyzna
Niektórzy uważają, że podnosząc ceny wody i ścieków, samorządy chcą łatać dziurę w budżecie spowodowaną przez lockdown. To obciąży portfele mieszkańców i wpłynie na uszczuplenie ich budżetu domowego. A przecież dostęp do słodkiej wody jest, według ONZ, jednym z podstawowych praw człowieka. Bez niej nie umyjemy rąk, nie upierzemy ubrań. Koronawirus będzie miał jeszcze lepsze warunki do rozwoju.

Stawki taryfowe za wodę i ścieki są obecnie regulowane przez Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie. Samorządy mają obowiązek złożyć tam swoje propozycje cen. Obecnie w skali Polski szykują się podwyżki średnio ok. 20 procentowe, ale też są wnioski o 40 proc. podwyżki, a nawet 100 proc. Zapytaliśmy więc samorządowców w powiecie chełmskim, jakie propozycje stawek za wodę i ścieki na kolejne trzy lata przesłali do Wód Polskich. Nowe taryfy mogą wejść w życie w czerwcu. Podajemy je w kwotach brutto, czyli wraz z podatkiem VAT.

Dubienka najmniejsza i najdroższa

Propozycje nowych stawek za wodę i ścieki na kolejne lata przedstawiła na sesji skarbnik gminy Dubienka Elżbieta Karpiuk. Radni tylko ciężko wzdychali, słuchając jak bardzo ceny mogą wzrosnąć. Chociaż w budżecie gminy nie ma zbyt wiele pieniędzy, uchwalili znaczne dopłaty. Gdyby nie to, mieszkańcy chyba mogliby zaprotestować, bo takich wysokich cen nigdzie w sąsiednich samorządach nie ma.

Za gospodarkę wodno-ściekową w gminie Dubienka odpowiada Przedsiębiorstwo Usługowo Produkcyjne w Dubience sp z o.o. Stawka obowiązująca obecnie za wodę wynosi 5,16 za m3. Stawka proponowana to 5,29 zł, a w kolejnych latach ma wzrosnąć do 5,54 zł i 5,80 zł. Aktualna cena ścieków to 18,08 zł. Od 11 czerwca nowa stawka może wynosić 20,28 zł. Propozycje na kolejne lata to: 21,48 zł i 22,79 zł. Gmina przy tym dopłaca mieszkańcom do cen wody - 0,56 zł i  do ścieków - 5,60 zł.

- Na kalkulację miały wpływ rosnące koszty pracownicze oraz ceny energii elektrycznej i zmniejszająca się liczba mieszkańców. Wniosek o zmianę taryf został przesłany przez spółkę do Wód Polskich i jest w trakcie rozpatrywania - wyjaśnia Aneta Staszewska, zastępca wójta gminy Dubienka.

U sąsiadów w Białopolu taniej

Gmina Białopole ma już pozytywną decyzję zatwierdzającą stawki taryfowe. Będą obowiązywały przez  36 miesięcy tj. w latach 2021-2023. W związku z podwyżką stawka za wodę wyniesie 3,29 zł, a ścieki -  9,40 zł. Od 2018 roku woda w tej gminie podrożała zaledwie o 0,26 zł,  a ścieki - 0,39 zł. 

Jednocześnie rady gminy ustaliła dopłaty do ścieków dla gospodarstw domowych w wysokości 5,99 zł. W związku z tym mieszkańcy faktycznie zapłacą jedynie 3,41 zł za m3 ścieków.

- Podwyżka stawek podyktowana była ceną energii elektrycznej, materiałów użytych przy remontach i wzrostem najniższego wynagrodzenia - wyjaśnia sekretarz gminy Beata Augustynek.

Gmina Wierzbica 15 proc. w górę

Propozycje stawek cen wody i ścieków  na kolejne lata wynoszą: za wodę - 3,15 zł, za ścieki- 6,09  zł. Są wyższe od obowiązujących o 15 proc.

- Wniosek taryfowy został już przesłany do Wód Polskich, czekamy na decyzję - informuje Diana Pruk, inspektor z referatu finansowego.

Na kalkulację cen mają wpływ koszty eksploatacyjne, zakupy materiałowe, opłaty za korzystanie ze środowiska i usługi wodne, ceny energii elektrycznej, opłaty za badania laboratoryjne oraz koszty pracownicze.

W Rudzie-Hucie to wciąż tajne

W Gminie Ruda-Huta zadania z zakresu dostarczania wody i odbioru ścieków wykonuje Zakład Usług Komunalnych w Rudzie-Hucie Sp. z o. o., którego właścicielem jest gmina Ruda-Huta.

- Nowe stawki zostaną podane do publicznej wiadomości, jeżeli zostaną zatwierdzone przez Wody Polskie - informuje Jarosław Walczuk, kierownik Referatu Organizacyjnego.

Nie wiemy, czemu urząd gminy nie chce poinformować o kalkulacji stawek za media, jakie przestawiono do zatwierdzenia. Być są tak wysokie, że urzędnicy spodziewają się, że nie zostaną one zaakceptowane. A może po prostu, nie chcą wywoływać dyskusji wśród mieszkańców, którzy mają dowiedzieć się o stawkach dopiero, gdy dostaną nowe rachunki. Do sprawy wrócimy.

Gmina Kamień wyżej wycenia ścieki

Wniosek o zatwierdzenie taryfy za odprowadzanie ścieków jest aktualnie rozpatrywany  Zgodnie z projektem, gmina Kamień chce podniesienia ceny do 6,12 zł za m3, a w kolejnych latach stawki te mają wynosić 6,29 zł  i 6,98 zł.

Wzrost stawki za ścieki gmina tłumaczy rosnącymi cenami energii elektrycznej, zużyciem urządzeń w oczyszczalni ścieków, które wymagają częstych remontów i serwisów oraz zrealizowanymi i planowanymi inwestycjami.

W gminie Kamień ceny wody będą takie, jakie ma dostawca - Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp z o.o. w Chełmie.

I drożeje w Wojsławicach

Tutaj także taryfy czekają na zatwierdzenie. Za wodę mieszkańcy płacą 3,79 zł za m3. Mają też narzuconą opłatę abonamentową w wys. 1 zł miesięcznie. Nie zmieni się ona w kolejnych latach. Za to stawka za wodę ma wynieść 4,21 zł. Ścieki obecnie kosztują 5,99 zł za m3. Obowiązuje też opłata abonamentowa w wys. 1 zł miesięcznie. Po zmianach ta opłata będzie taka sama, ale stawka za ścieki wyniesie 8,92 zł. Jak wyjaśnia wójt, na kalkulację cen miały wpływ średnie poniesione koszty produkcji w ostatnich trzech latach.

Sawin podwyższa za rok

Wiadomo, że podwyżki będą. Pod koniec marca wydana została decyzja zatwierdzająca taryfę na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na okres trzech lat. Nie jest jeszcze prawomocna. W pierwszym roku stawki pozostają takie same, jak obecnie - 3 zł  za wodę i 7,81 zł za ścieki. Po roku wzrosną i będą wynosiły odpowiednio: 3,06 zł  i 7,95 zł. W kolejnym roku proponowane ceny to 3,13 zł za m3 wody i 8,09 zł za m3 ścieków. Przy kalkulacji brano pod uwagę ceny energii i stawki wynagrodzenia minimalnego.

Gmina Chełm jak w Chełmie

Na terenie gminy wodę dostarcza Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarski Komunalnej. Stawki więc są takie, jakie w Chełmie. W tym roku ulegną obniżeniu do 2,19 zł. Natomiast za ścieki odbiorcy zapłacą 5,02 zł. Doliczyć do tego należy kwartalne opłaty abonamentowe w wys. 4,58 zł. W kolejnych latach stawki za wodę wzrosną do 2,27 zł i 2,32 zł. Ścieki za rok też podrożeją i będą kosztowały 5,11 zł, a za dwa lata - 5,13 zł. Gmina Chełm ponadto złożyła wnioski o zatwierdzenie taryf za ścieki odprowadzane z budynków wielorodzinnych do oczyszczalni komunalnych w Stawie i Srebrzyszczu. Wyliczona kwota wynosi 11,01 zł, ale rada gminy planuje uchwalenie dopłat do wysokości stawek, jakie płacą pozostali mieszkańcy gminy.

DBEZ

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe