Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama

Pod respiratorem coraz młodsi

Sytuacja pandemiczna wciąż jest trudna. Tylko w Chełmie, w sobotę, 10 kwietnia, koronawirusa potwierdzono u 39 osób, w powiecie o dodatnim wyniku dowiedziało się 46 mieszkańców. Rośnie też liczba osób hospitalizowanych w chełmskim szpitalu. Niestety, umiera też coraz więcej chorych. W poświąteczny wtorek szpital poinformował o dziewięciu zgonach.
Pod respiratorem coraz młodsi

- Obecnie mamy 140 chorych na Covid-19 – mówił w piątkowe popołudnie Lech Litwin, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w SP WSS w Chełmie. – Wielu z nich jest spoza naszego miasta i powiatu.

Do Chełma trafiają między innymi pacjenci zakażeni koronawirusem z powiatu hrubieszowskiego i zamojskiego.

– Wszystkie szpitale w województwie tworzą jeden wielki szpital - powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Choć gdzieś nie ma wolnych miejsc, nie oznacza to, że w ogóle ich nie ma.

Chełmski szpital dysponuje 225 łóżkami tak zwanymi covidowymi. 10 z nich – jak podkreślił wojewoda, będzie udostępnione na potrzeby ewentualnej dyslokacji pacjentów z innych województw. Na razie do dyspozycji chorych na Covid-19 z województwa podkarpackiego zostało oddanych 30 łóżek – 20 w szpitalu w Tomaszowie Lubelskim i 10 w szpitalu w Biłgoraju. 

- Mamy też 12 łóżek respiratorowych – dodaje Litwin. – Te cały czas są zajęte.

Do respiratorów podłączani są coraz młodsi. Obecnie terapii tlenowej i wentylacji mechanicznej potrzebują 40-50-latkowie, a nawet młodsi. W części jest to spowodowane brytyjskim, bardziej agresywnym wariantem koronawirusa, ale również większą mobilnością osób młodych i częstszym lekceważeniem zaleceń przez te osoby.

Litwin przyznaje, że do Chełma trafiają też zakażone koronawirusem kobiety w ciąży. Jedna z pacjentek została przewieziona do Lublina i podłączona do ECMO, czyli płucoserca, które ratuje chorych z ostrą niewydolnością oddechową. Jej stan, choć wciąż jest ciężki, polepszył się na tyle, że znów jest w chełmskiej lecznicy.

- Bardzo proszę, by przyszłe mamy tydzień przed terminem porodu wykonały test na koronawirusa – zaleca dyrektor. – W przypadku pozytywnego wyniku, ten czas pozwoli im na oswojenie się z myślą, że poród odbędzie się poprzez cesarskie cięcie i – być może – będzie konieczność wyjazdu do Puław.

Z wyjazdem do innych szpitali muszą się też liczyć pacjenci wymagający hospitalizacji z ujemnym wynikiem testu. Większość oddziałów w chełmskim szpitalu dedykowana jest chorym na Covid-19. Niektóre świadczą usługi w ograniczonym zakresie. Wolne łóżka pozostawiono jedynie dla ofiar wypadków i pacjentów z urazami.

- Sytuacja jest dynamiczna - mówi Litwin i po raz kolejny apeluje o rozsądek i samodyscyplinę, ograniczanie przemieszczania się i kontaktów osobistych, utrzymywanie dystansu społecznego, stosowanie środków bezpieczeństwa.

Na szczęście stopniowo przybywa osób zaszczepionych. W Chełmie to 13 689 osób, z czego drugą dawkę przyjęło 3 345 osób. W powiecie chełmskim szczepionkę dostało 8 099 mieszkańców, w tym 2 298 drugą jej dawkę. Dzisiaj (12 kwietnia) na szczepienia mogą zapisywać się 59-latkowe, a każdego następnego dnia będzie dochodził jeden młodszy rocznik. Starsi, którzy nie zdążyli się zapisać w dedykowanym sobie dniu, też będą mogli to zrobić. Terminy zapisów na szczepienia, aż do rocznika 1973, zaplanowane zostały do 24 kwietnia.

Od 6 do 10 kwietnia zakażenie koronawirusem stwierdzono u 136 mieszkańców Chełma. Na terenie powiatu w tym czasie zachorowało 159 osób. W całym regionie na kwarantannie przebywają 934 osoby.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamasłowianka baner
Reklama
Reklama
Reklama