Dostają pieniądze za wychowanie dzieci

  • 08.04.2021, 13:04
  • szer
Dostają pieniądze za wychowanie dzieci
„Mama 4 plus” to potoczna nazwa rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, finansowanego z budżetu państwa. Dostają je kobiety, które skończyły 60 lat, ale nie wypracowały sobie emerytury, bo poświęciły się wychowaniu co najmniej czwórki dzieci. Program działa już dwa lata.

- Pełne "Mama 4 plus" wynosi tyle, co emerytura minimalna, czyli obecnie 1250,88 zł brutto – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS w województwie lubelskim.

Taką kwotę dostają kobiety, które nie mają żadnej emerytury lub renty. W Lubelskiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca 750 pełnych świadczeń rodzicielskich (z tego Oddział ZUS w Biłgoraju, któremu podlegają między innymi placówki w Chełmie, Krasnymstawie i Włodawie, wypłaca ich 285). Natomiast osoba, która ma niską emeryturę lub rentę, może liczyć na rodzicielskie świadczenie uzupełniające pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. "Mama 4 plus" stanowi wtedy uzupełnienie emerytury lub renty do kwoty 1250,88 zł. Przeciętna wysokość „uzupełnienia” to 325 zł.

Zdecydowana większość uprawnionych ma od 60 do 69 lat i wychowała dokładnie czwórkę dzieci. Wśród pobierających świadczenie jest również kilkadziesiąt pań, które mają więcej niż dziewięcioro potomków, rekordzistki – aż siedemnastu.

Prawo do przyznawania i wypłaty "Mama 4 plus" ma także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W wyjątkowych przypadkach świadczenie "Mama 4 plus" otrzymują także panowie. Dzieje się tak wtedy, gdy to oni byli odpowiedzialni za wychowanie dzieci i ukończyli 65 lat. W województwie lubelskim takich mężczyzn jest kilkunastu.

szer

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe