Rejestracja dla wszystkich chętnych

  • 06.04.2021, 09:48
  • szer
Rejestracja dla wszystkich chętnych
W Chełmie do ubiegłej soboty szczepionkę przeciw Covid-19 otrzymało ponad 11 tysięcy osób. Najwięcej wstrzyknięć – 7,5 tysiąca - wykonano w szpitalu. Już od najbliższego poniedziałku, 12 kwietnia, placówka będzie realizowała populacyjny program szczepień.

- Zakończyliśmy już praktycznie szczepienia pracowników ochrony zdrowia – mówi Marta Garmol, kierownik Działu Świadczeń Medycznych, równocześnie koordynatorka szczepień. – Kończymy szczepić nauczycieli i seniorów. Być może w tym tygodniu sfinalizujemy też szczepienia pierwszą dawką policjantów, strażników miejskich, funkcjonariuszy SOK, strażaków zawodowych i druhów z OSP.  Rozpoczniemy też szczepienia funkcjonariuszy zakładu karnego – wylicza.

W soboty szpital organizuje też ekipy wyjazdowe do osób leżących. We własnych domach zaszczepionych zostało 20 pacjentów z miasta i powiatu. Kolejne takie akcje realizowane będą 10 i 17 kwietnia.

Placówka przygotowuje się też do szczepień populacyjnych. Zapisy dla 59-latków i kolejnych roczników - jak zapowiedział minister Michał Dworczyk, rozpoczną się w najbliższy poniedziałek, 12 kwietnia.

Rejestracja prowadzona będzie zgodnie z harmonogramem: rocznik 1962 – 12 kwietnia, rocznik 1963 – 13 kwietnia, rocznik 1964 – 14 kwietnia. Kolejne roczniki w następnych dniach, aż do 24 kwietnia, kiedy zarejestrować się będą mogły osoby urodzone w 1973 roku.

Tymczasem już 1 kwietnia wiele osób w wieku 40-60 lat, które jeszcze w styczniu wyraziły chęć szczepień, otrzymało skierowania na szczepienia. I nie był to primaaprilisowy żart. Ministerstwo Zdrowia tłumaczyło, że w ten sposób chce wypełnić wolne miejsca w terminarzu.

Informacja o zwiększonej puli szczepień spowodowała, że chętnych na rejestrację przez Internetowe Konto Pacjenta i „zaklepania” sobie terminu po świętach było tak wielu, że system nie wytrzymał i już przed godziną 9 przestał działać profil zaufany.

Zapowiedź zwiększonych dostaw szczepionek przeciw Covid-19, pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna i rosnące zainteresowanie szczepieniami spowodowały, że zapadła decyzja o uruchomieniu dodatkowych punktów szczepień. Mają rozpocząć pracę w przedostatnim tygodniu kwietnia.

Takie punkty mają powstać również na terenie województwa lubelskiego. - Zasadniczym elementem tego projektu jest wyłonienie w każdym powiecie co najmniej jednego masowego punktu. Minimalne założenie to zdolność do zaszczepienia 800 osób w ciągu tygodnia na 10 tys. mieszkańców – powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka. Dodał, że możliwe będzie uruchomienie takich punktów również w zakładach pracy, jeśli co najmniej 500 osób tam zatrudnionych zgłosi chęć zaszczepienia się.

Przy wyborze miejsca masowego punktu ważne jest, aby możliwe było wykonanie dużej ilości szczepień, a także zapewnienie bezpieczeństwa epidemicznego. W pobliżu powinien być też parking dla samochodów pacjentów.

W celu skoordynowania współpracy przy tworzeniu punktów szczepień masowych na terenie województwa lubelskiego, wojewoda lubelski powołał zespół z wojewódzkim koordynatorem. Liczy on 12 osób.

Jak podkreślił Lech Sprawka, jeżeli potwierdzą się wszystkie deklaracje ze strony firm dostarczających szczepionki, uruchomione zostaną masowe punkty szczepień i rozwinięta będzie dotychczasowa sieć punktów (aktualnie w województwie lubelskim jest ich około 430), do końca sierpnia możliwe jest zaszczepienie przeciw Covid-19 wszystkich chętnych.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe