Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Cementownia ogrzeje miasto

Już w styczniu tego roku pisaliśmy, że Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej będzie kupować energię cieplną od Cemex Polska, czyli chełmskiej cementowni. Wówczas obie strony zaprzeczały, że rozmawiają o takim biznesie. Tymczasem 1 kwietnia podpisały porozumienie. Docelowo ma powstać także Elektrownia Chełm. Partnerem tego przedsięwzięcia jest również spółka Skarbu Państwa PGNiG TERMIKA.
Cementownia ogrzeje miasto

Jedno porozumienie zawarto w minionym tygodniu między PGNiG TERMIKA, PGNiG TERMIKA ENERGETYKA ROZPROSZONA oraz prezydentem Chełma i MPEC w Chełmie. Drugie między firmą CEMEX, prezydentem Chełma i MPEC w Chełmie.

– Dzięki temu odejdziemy od systemu zakupu emisji CO2 i obniżymy koszty zakupu energii cieplnej przez chełmian – zapewnia prezes MPEC Chełm Artur Jędruszczuk.

Jak mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma, samorząd musi sprostać wyzwaniom związanym z polityką klimatyczną Unii Europejskiej i ograniczyć zanieczyszczenie powietrza generowane przez miejską ciepłownię.

- Koszty związane z transformacją energetyczną MPEC w Chełmie byłyby trudne do udźwignięcia przez budżet miasta w ciężkim okresie walki z epidemią covid-19.

Nowy projekt ma być realizowany w dwóch etapach. Pierwszy będzie obejmował dostawy ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej z już istniejącej instalacji do produkcji klinkieru Cementowni Chełm z dodatkowo wybudowanym wymiennikiem ciepła na tej instalacji. Etap ten obejmie również budowę na koszt CEMEX nowego odcinka ciepłociągu o długości około dwóch kilometrów wzdłuż ulicy Fabrycznej, łączącego instalację Cementowni Chełm z miejską siecią ciepłowniczą.

W drugim etapie, w ramach nowego projektu Elektrownia Chełm, rozbudowana zostanie instalacja do produkcji klinkieru Cementowni Chełm o układ termicznego przekształcenia odpadów z odzyskiem ciepła i produkcją energii elektrycznej oraz niezależną linią przyjęcia i przygotowania odpadów. Zadaniem Elektrowni Chełm, zasilanej paliwami alternatywnymi oraz tzw. Pre-RDF (posortowniczą frakcją odpadów palnych), będzie wytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby Cementowni Chełm oraz ciepła dla miasta.

Po zakończeniu budowy Elektrowni Chełm ciepło dla miasta dostarczane by było z obydwu modułów: instalacji do produkcji klinkieru oraz Elektrowni, która zlokalizowana będzie na terenie Cementowni Chełm w bezpośrednim sąsiedztwie obecnej linii do produkcji klinkieru, z którą instalacja Elektrowni będzie miała połączenia technologiczne.

Jak zapewniają na stronie fejsbookowej miasta urzędnicy, taki model transformacji MPEC zakłada modernizację sieci, która ma być przystosowana do alternatywnego źródła energii, ale także utrzymanie części funkcjonującej kotłowni. Pozwoli to na zapewnienie załodze możliwości dalszego rozwoju w strukturach firmy. Spółka planuje także przyłączenie do sieci większej liczby odbiorców.

Współpraca podpisana. Jest pomysł. Co dalej?

– Strony porozumienia dokonają w następnym kroku analiz techniczno-ekonomicznych, których wynik będzie warunkował realizację przedsięwzięcia – wyjaśnia Paweł Stańczyk, prezes PGNiG TERMIKA SA.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamasłowianka baner
Reklama
Reklama
Reklama