Rządowa pomoc na renowację mogiły

  • 02.04.2021, 11:15
  • TS
Rządowa pomoc na renowację mogiły
Gmina Dorohusk otrzymała dofinansowanie na rewitalizację grobu żołnierzy księcia Józefa Poniatowskiego w Dorohusku. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłosiło właśnie wyniki kolejnego programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju”.

- Kwota otrzymanej dotacji wynosi nieco ponad 7,5 tys. zł. To połowa pieniędzy, o które wnioskowaliśmy – informuje Renata Wójcik z Urzędu Gminy Dorohusk. - Cieszymy się, że nasz projekt otrzymał dofinansowanie, choć nie w całości. Dzięki rządowemu wsparciu, zbiorowa mogiła dziesięciu żołnierzy księcia Józefa Poniatowskiego, znajdująca się w barokowym zespole parkowym przy Pałacu Suchodolskich w Dorohusku, przejdzie renowację. Teraz będziemy musieli zrobić rozeznanie wśród wykonawców ile może kosztować planowane zadanie – dodaje.

Żołnierze polegli pod Dorohuskiem 18 lipca 1792 roku podczas bitwy z wojskami rosyjskimi. Koło monumentalnego betonowego pomnika z krzyżem stoi pamiątkowa tablica, upamiętniająca tamto wydarzenie oraz jego bohaterów.

- Na tablicę, która została zamontowana przed kilkoma laty, również otrzymaliśmy dofinansowanie. Lubelski Urząd Wojewódzki w całości pokrył nam koszty jej wykonania – dodaje Wójcik.

Celem programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju” jest wspieranie opieki nad grobami i cmentarzami wojennymi na terenie Rzeczypospolitej Polski, stanowiącymi materialne świadectwo kluczowych wydarzeń z historii Polski, związanych z walką i męczeństwem. Ale nie tylko. Program ma także wspierać prowadzenie działań naukowych, upowszechniających wiedzę na temat tych wydarzeń.

Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu otrzymało 76 projektów na łączną kwotę ponad 4 mln zł.

TS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe