Podszywają się pod pracowników sanepidu

  • 02.04.2021, 09:27
  • (apm)
Podszywają się pod pracowników sanepidu
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chełmie ostrzega przed oszustami, którzy próbują wyłudzać dane osobowe, podając się za pracowników sanepidu.

Mechanizm jest prosty. Dzwoni telefon, ktoś podaje się za pracownika sanepidu, bo rzekomo zamierza przeprowadzić wywiad epidemiologiczny. W ten sposób chce uzyskać dane osobowe - imię, nazwisko czy nr PESEL. Uważajmy, bo takie dane mogą posłużyć oszustom do nielegalnej działalności, a wtedy kłopoty gwarantowane.

Pamiętajmy, że pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej zobowiązany jest do podania swojego imienia i nazwiska, poinformowania, którą stację sanitarno-epidemiologiczną reprezentuje oraz wskazania celu kontaktu.

- Pracownicy PIS wywiady epidemiologiczne przeprowadzają z osobami, których dane zawarte są w systemach teleinformatycznych, wykorzystywanych zgodnie z przepisami prawa w pracy inspekcji. Sytuacje, w których anonimowe osoby dzwonią do obywateli i proszą o podanie danych osobowych w celu np.: umówienia osoby na test, są próbą wyłudzenia tych danych - ostrzega Elżbieta Kuryk, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Chełmie.

Główny Inspektor Sanitarny zaznacza, że osobom anonimowym, które proszą o podanie danych osobowych, a nie o ich potwierdzenie, nie należy takich informacji udzielać. Bądźmy czujni: oszuści poproszą o podanie nr PESEL, a prawdziwy pracownik sanepidu go odczyta i zapyta, czy jest prawidłowy.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz gdy inspekcja przestrzega przed oszustami. Wcześniej wyłudzano w ten sposób pieniądze. Oszuści podając się za sanepid wysyłali SMS o treści „Inspekcja Sanitarna: Proszę o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod nr 57... w sprawie dodatniego wyniku COVID-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na POLICJĘ". Oddzwanianie na podany numer oznaczało bardzo wysoki rachunkiem za telefon.

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe