Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Wielkie sprzątanie przy Bugu

Stowarzyszenie Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej przygotowuje się do udziału w kolejnej Operacji Czysta Rzeka. To największa ogólnopolska akcja sprzątania rzek oraz ich okolic. Na terenie gminy Dorohusk odbędzie się w sobotę, 17 kwietnia.
Wielkie sprzątanie przy Bugu

- Utworzyliśmy już lokalny sztab akcji pod nazwą naszego stowarzyszenia. Zachęcamy wszystkich chętnych wolontariuszy, aby przyłączyli się do naszych działań. To świetna okazja, żeby spędzić trochę czasu na łonie natury, a przy tym zrobić coś ważnego i pożytecznego dla środowiska – zachęca Ewa Kozaczuk, prezes Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej.

W gminie Dorohusk akcja planowana jest 17 kwietnia. Zbiórka wolontariuszy odbędzie się o godzinie 10 przy kościele w Świerżach.

- Chcemy uporządkować brzeg Bugu wzdłuż parku aż do młyna. Akcja potrwa maksymalnie do pięciu godzin. Na koniec, w altanie leśnej w parku, planujemy zorganizować ognisko – informuje Ewa Kozaczuk. - W ubiegłym roku, z powodu pandemii koronawirusa, akcja była odwołana. Mamy nadzieję, że w tym roku dojdzie ona do skutku i rządowe obostrzenia nie pokrzyżują naszych działań – dodaje.

Aby zostać wolontariuszem akcji Operacja Czysta Rzeka 2021 wystarczy wejść na stronę www.system.operacjarzeka.pl i zapisać się, podając imię, nazwisko, telefon i adres mailowy. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w akcji pod opieką dorosłych. Każdy wolontariusz otrzyma worki na śmieci, rękawiczki oraz pamiątkową koszulkę.

Pierwsza edycja Operacja Czysta Rzeka zorganizowana została w 2019 roku. Początkowo miała polegać wyłącznie na sprzątaniu rzeki Bug. Bardzo szybko okazało się jednak, że potrzeby nie dotyczą tylko tego regionu, a chętnych do społecznej inicjatywy nie brakuje w całym kraju. Podczas pierwszej edycji ponad 2 tys. wolontariuszy zorganizowanych w ponad 90 sztabach, uprzątnęło polskie rzeki z ponad 55 ton śmieci. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, akcja sprzątania śladowo zaistniała tylko w kilku miejscach i szybko przekształciła się w Operację Rzeka dla Szpitali, która polegała na internetowej zbiórce funduszy na potrzeby lokalnych placówek medycznych (zebrano wówczas 25 tys. zł).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama