Sanatoria ruszyły, a kolejka stoi

  • 02.04.2021, 07:51 (aktualizacja 02.04.2021, 08:20)
  • DBEZ
Sanatoria ruszyły, a kolejka stoi
Sanatoria działają już od kilku tygodni. Niedługo powinien się zakończyć pierwszy turnus. Tymczasem przeglądarka internetowa skierowań na leczenie uzdrowiskowe nie pokazuje żadnych zmian. - Wciąż mam od wielu miesięcy ten sam numer w kolejce. Wcześniej, przed zamknięciem uzdrowisk, zmieniał się co kilka dni - mówi nasza Czytelniczka.

Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia znajduje się przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Po wpisaniu swojego numeru skierowania i daty urodzenia, można tam sprawdzić swój aktualny numer w kolejce. Tak było dotychczas. Jak jednak zauważyli zainteresowani wyjazdem, mimo że sanatoria ruszyły, ich numer wciąż jest ten sam od kilku miesięcy. Dawniej po numerze w kolejce można było w przybliżeniu określić termin turnusu.

- Informuję, że aktualnie trwają prace w NFZ nad aktualizacją przeglądarki skierowań na leczenie uzdrowiskowe - uspokaja Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka prasowa lubelskiego NFZ.

Na razie więc nie można się sugerować numerem w kolejce, który wyświetla się w przeglądarce. W celu załatwienia spraw dotyczących leczenia uzdrowiskowego należy więc kontaktować się z lubelskim NFZ, dzwoniąc pod numer bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta - 800 190 590, bądź wysyłając e-mail na adres: [email protected] lub za pośrednictwem poczty, czy skrzynki podawczej.

Pacjenci pojechali na turnusy

W marcu na leczenie uzdrowiskowe zostało skierowanych 815 pacjentów z województwa lubelskiego. Żadne obostrzenia nie zmieniły ani formy, ani  liczby zabiegów oferowanych przez uzdrowiska. Wszystkie są wykonywane zgodnie ze wskazaniami lekarskimi.

- Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będą mogli rozpocząć je na podstawie skierowania, potwierdzonego przez oddział wojewódzki NFZ. O terminie rozpoczęcia leczenia pacjenci są powiadamiani listownie lub telefonicznie - dodaje rzecznik.

Warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.  Należy go wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego we wskazanych punktach pobrań zwanych drive-thru. Informacja o terminie i miejscu wykonania testu jest wysyłana SMS-em przez system eKolejka. Nie jest potrzebne żadne dodatkowe skierowanie na badanie. Test sfinansuje NFZ. O jego wyniku poinformuje pacjenta uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. Gdy wynik będzie negatywny, uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia. Testu nie trzeba wykonywać jedynie wtedy, gdy pacjent jest zaszczepiony przeciwko Covid-19 i przyjął już dwie dawki.

Sanatoria są bezpieczne

- Przed wyjazdem na leczenie pacjent powinien skontaktować się z sanatorium i podać swój aktualny numer telefonu - zastrzega Bartoszek.

Jak zapewnia rzeczniczka, pacjenci podczas leczenia uzdrowiskowego mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ personel udzielający świadczeń w uzdrowisku został zaszczepiony, a obiekty uzdrowiskowe spełniają restrykcyjne normy sanitarne. Wszyscy pacjenci przebywający w sanatorium posiadają negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub zostali zaszczepieni.

DBEZ

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kazio
kazio 13.04.2021, 09:19
Do sanatorium to jeżdżą ciągle te same osoby. najczęściej zdrowe jak koń
miejscowy
miejscowy 13.04.2021, 13:37
A Ty nie pojedziesz, bo szwankujesz na umyśle.
kazio
kazio 14.04.2021, 15:56
masz jakiś ból tyłka pajacu, czy rodzina cię nie kocha i masz depresję
miejscowy
miejscowy 17.04.2021, 13:28
Ja nie, ale Ty na pewno tak. Jak wcześniej wspomniałem jesteś psychol i nic tego nie zmieni.

Pozostałe