Gmina z ludzką twarzą

  • 02.04.2021, 07:40
  • DBEZ
Gmina z ludzką twarzą
Zwierzaki zapakowane w reklamówki, pudełka, porzucone i błąkające się przy drogach i śmietnikach - to niestety smutna rzeczywistość wielu gmin wiejskich. Bezdomność wśród czworonożnych przyjaciół człowieka jest też niezwykle kosztowna.

Każda gmina ma obowiązek uchwalenia gminnego programu zapobiegania opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności. Wiąże to się z koniecznością zabezpieczenia puli pieniędzy, m.in.  na dokarmianie dzikich kotów, wyłapywanie i umieszczanie psów w schronisku i sterylizację oraz kastrację bezdomnych zwierząt. W gminie gminie Leśniowice przeznaczono na ten cel 22 tys. zł. Mogłoby to jednak znacznie więcej kosztować, gdyby nie ogłaszane akcje adopcyjne.

- Policzyłam, że nasza gmina zaoszczędziła 136 tys. zł dzięki temu, że 68 psów została adoptowanych i nie trafiło do schroniska - zauważa radna Monika Mazur.

Najnowsze dane mówią, że w gminie Leśniowice adoptowanych było już 70 psów dzięki akcji rozpowszechnionej w Internecie "Adoptuj, nie kupuj". Na wypadek, gdy adopcja się nie powiedzie, gmina Leśniowice ma podpisaną umowę ze schroniskiem dla zwierząt w Zamościu. Odławianiem zajmuje się Chełmska Straż Ochrony Zwierząt. Zabiegi sterylizacji albo kastracji są wykonywane przez administratora schroniska lub Lecznicę Weterynaryjną Chełmińscy. Natomiast bezdomne bądź czasowo odebrane właścicielowi zwierzęta gospodarskie z terenu gminy będą umieszczane w gospodarstwie rolnym w Politówce.

- Życzyłabym sobie, żeby tych zwierząt wyrzuconych było jak najmniej - mówi wójt Joanna Jabłońska. Poprosiła sołtysów, by zwracali uwagę na gospodarstwa, gdzie były psy i nagle gdzieś znikły. Być może ktoś pozbył się zwierząt w sposób nielegalny i tym samym naraża gminę na koszty.

Wielu mieszkańców Leśniowic lituje się nad "bezdomniakami" i przyjmuje je pod opiekę. Coraz więcej gospodarzy ma więcej niż jednego psa. Możliwości adopcji powoli się więc wyczerpują.

- Zrezygnowaliśmy z opłaty podatkowej naliczanej wcześniej za drugiego i każdego kolejnego psa. Myślę, że dzięki temu te zwierzaki były tak chętnie przyjmowane do adopcji - podkreśla radny ks. Jacenty Sołtys.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe