Mistrzowie Polski z Cementu!

Sukces reprezentantów Cementu Gryfa Chełm. Piotr Lewandowski i Igor Shepetun zostali Mistrzami Polski Juniorów (20 lat) w zapasach w stylu klasycznym, zaś Michał Biskupski wywalczył brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski (23 lata). Oba krajowe czempionaty rozegrano na matach w Poznaniu.

Mistrzostwa Polski Juniorów (20 lat) w zapasach w stylu klasycznym zgromadziły 133 zawodników, reprezentujących 45 klubów. Udanie na matach Poznania wypadli podopieczni Dariusza Jabłońskiego i Andrzeja Głąba z Cementu Gryfa Chełm, którzy sięgnęli po dwa mistrzowskie tytuły.

Złoto w kategorii wagowej 72 kg wywalczył Piotr Lewandowski. Stoczył on cztery wyrównane walki i wszystkie rozstrzygnął na swoją korzyść, zwyciężając na punkty. W finale zapaśnik Cementu pokonał Kevina Metela z Olimpijczyka Kędzierzyn Koźle. Jako pierwszy skuteczny atak – za jeden punkt – przeprowadził ten ostatni. Później jednak górę wzięło doświadczenie, a także determinacja Lewandowskiego. Chełmianin, który jest członkiem kadry narodowej, zdobył trzy punkty i ostatecznie wygrał walkę w stosunku 3:1.

Drugi złoty krążek zdobył rywalizujący w kat. wagowej 97 kg Igor Shepetun. Zawodnik ten w świetnym stylu wygrał trzy pojedynki i w każdym z nich był zdecydowanie lepszy od swoich przeciwników. W premierowej konfrontacji Shepetun, który podobnie jak Lewandowski jest członkiem kadry narodowej, pokonał przez przewagę techniczną Sebastiana Wałachowskiego (Orlęta Łuków). Drugą walkę z Hubertem Robaszkiem (AKS Piotrków Trybunalski) chełmianin rozpoczął od straty punktu, ale chwilę później położył swojego rywala na plecy, zapewniając sobie awans do finału. W starciu o złoto Shepetun wygrał wyraźnie (przez przewagę techniczną) z Jakubem Adamskim (Sobieski Poznań), zdobywając tym samym tytuł Mistrza Polski.

Na piątym miejscu krajowy czempionat zakończył Michał Czwaliński (kat. 77 kg). Zapaśnik Cementu stanął do walki o brąz, ale przegrał z zawodnikiem gospodarzy Janem Chojnackim (Sobieski Poznań). Na jedenastym miejscu w swoich kategoriach uplasowali się Marcin Hałaj (kat. 72 kg) i Mateusz Wójcik (kat. 82 kg), zaś dwie pozycje niżej sklasyfikowany został Karol Kamela (kat. 60 kg).

Z brązowym medalem Młodzieżowych Mistrzostw Polski (23 lata) z Poznania wrócił Michał Biskupski. Reprezentant chełmskiego klubu rozpoczął turniej od przegranej z Aleksandrem Mielewczykiem (Cartusia Kartuzy), późniejszym wicemistrzem kraju. Na szczęście w dwóch kolejnych konfrontacjach chełmianin powrócił na właściwe tory. Najpierw Biskupski pokonał Sebastiana Nowickiego (Unia Swarzędz), zaś w starciu, którego stawką było trzecie miejsce i brązowy medal, zapaśnik Cementu okazał się lepszy od Łukasza Sochy (AKS Piotrków Trybunalski).

Na wysokim piątym miejscu w kat. 130 kg zawody ukończył Michał Łysomirski (przegrał walkę o brąz z Piotrem Chudzikiem z Olimpijczyka Radom), zaś na ósmej pozycji w kat. 87 kg sklasyfikowany został Piotr Biela. W Młodzieżowych Mistrzostwach Polski startowało 57 zawodników.