Łagodniejszy wyrok za zabójstwo siostrzeńca

  • 31.03.2021, 07:48 (aktualizacja 02.04.2021, 07:38)
  • (apm)
Łagodniejszy wyrok za zabójstwo siostrzeńca
Sąd rozpatrzył apelację chełmskiej prokuratury, ale zamiast podnieść karę za zabójstwo, obniżył ją o trzy lata. 69-latek, który podczas domowej awantury zadał swojemu siostrzeńcowi kuchennym nożem 11 ciosów, trafi za kratki tylko na 12 lat, ponieważ - jak uznał sędzia - to zabójstwo było efektem przekroczenia granic obrony koniecznej. Wyrok jest już prawomocny.

We wrześniu ub r. Sąd Okręgowy w Lublinie skazał oskarżonego o zabójstwo chełmianina na 15 lat pozbawienia wolności. Od wyroku odwołała się Prokuratura Rejonowa w Chełmie, sugerując, że to za niska kara. Oskarżyciel domagał się 25 lat za kratkami. Kilka dni temu apelacja została rozpatrzona. Sąd II instancji skazał mężczyznę na... 12 lat pozbawienia wolności.

Akt oskarżenia w tej sprawie śledczy skierowali do sądu pod koniec lipca 2019 r. 69-letni mieszkaniec ul. Rolniczej w Chełmie odpowiadał przed sądem za zbrodnię, jakiej dokonał 23 listopada 2018 r. Jak ustalili śledczy, po godzinie 21 wieczorem odwiedził go siostrzeniec. Wcześniej jeszcze zadzwonił, że zamierza przyjść i poprosił go, by kupił piwo i papierosy. Pili alkohol, rozmawiali. 50-latek chciał od wujka pożyczyć pieniądze. Starszy mężczyzna zgodził się i wyszedł do toalety. Gdy wrócił, zauważył, że w portfelu brakuje 400 zł. Kazał mu zwrócić skradzione pieniądze. Wywiązała się awantura.

Oskarżony przekonywał śledczych, że to siostrzeniec go zaatakował i chciał bić. Sięgnął więc do szuflady po nóż kuchenny. Ugodził go w brzuch. 50-latek upadł na wersalkę, ale po chwili dźwignął się i znów zaczął atakować - tak zeznał oskarżony. Padły więc kolejne uderzenia nożem. Dźgał po całym ciele. Zadał mu 11 ciosów m.in. w klatkę piersiową, w brzuch, w okolice nerek i w barki. Potem narzędzie zbrodni umył i schował do szuflady. Z kurtki siostrzeńca wyjął 400 złotych i włożył sobie do portfela.

Gdy ochłonął, zadzwonił na 112, informując, że jest u niego w domu mężczyzna, który sam poranił się nożem. Na miejsce wysłano karetkę pogotowia. Dyżurny chełmskiej komendy otrzymał zgłoszenie po godzinie 22. Mundurowi pojechali pod wskazane miejsce. W jednym z mieszkań przy ul. Rolniczej leżało zakrwawione ciało 50-letniego mężczyzny. Już niestety nie oddychał. Wezwany na miejscu lekarz stwierdził zgon.

Policjanci na miejscu tragedii aresztowali 69-letniego chełmianina. Ustalono, że w momencie zatrzymania był nietrzeźwy. Usłyszał zarzut zabójstwa i przyznał się do winy.

Śledczy nie mieli jednak do końca stuprocentowej pewności co do motywu zabójstwa. Podczas sekcji zwłok technik kryminalistyki zabezpieczył jedynie odwzorowanie linii papilarnych opuszek palców denata, a nie dłoni. Biegli z zakresu daktyloskopii nie mogli więc porównać linii papilarnych znalezionych na banknocie z odciskami siostrzeńca...

(apm)

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe