Relikwie Pisarskiego intronizowane

  • 25.03.2021, 08:04
  • GD
Relikwie Pisarskiego intronizowane Przed proboszczem Wójcikiem (z prawej) stoi relikwiarz z fragmentem kości błogosławionego Zygmunta Pisarskiego
14 marca w kościele św. Franciszka Ksawerego zostały uroczyście intronizowane relikwie błogosławionego księdza Zygmunta Pisarskiego. Urodzony w Krasnymstawie kapłan jest od niedawna jednym z patronów naszego miasta.

Mszy świętej przewodniczył ks. dziekan Jarosław Wójcik - proboszcz najstarszej krasnostawskiej parafii. Homilię nawiązującą do życia, posługi duszpasterskiej i męczeńskiej śmierci Pisarskiego podczas drugiej wojny światowej wygłosił ks. prałat Henryk Kapica, który jest autorem książki o błogosławionym duchownym.

- Relikwie zostały pobrane w 2019 roku po ekshumacji grobu Zygmunta Pisarskiego w Gdeszynie, gdzie zginął i został pochowany w 1943 roku. Większość kości błogosławionego księdza złożono w ołtarzu głównym tamtejszej świątyni. Pozostała część trafiła do zamojskiej katedry, skąd udało się sprowadzić fragment kości - mówi Zbigniew Atras ze stowarzyszenia „Ku Dobru”, które dwa lata temu wystąpiło z inicjatywą nadania miastu patrona w osobie błogosławionego ks. Zygmunta Pisarskiego.

Relikwiarz ufundował proboszcz parafii św. Franciszka Ksawerego i członkowie rady parafialnej. Będzie eksponowany na jednym z bocznych ołtarzy, który jest poświęcony Zygmuntowi Pisarskiemu. Warto dodać, że 13 czerwca zaplanowano związane z tą postacią święto patronalne. Uroczystość będzie połączona z galą urodzinową miasta.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe