Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Nowy dworzec nieprędko

Choć PKP ma już pozwolenie na budowę, prowadzi jeszcze uzgodnienia branżowe. Jak informuje Bartłomiej Sarna z biura komunikacji PKP S.A., przetarg na wybór wykonawcy przebudowy dworca w Chełmie ogłoszony zostanie w drugiej połowie roku.
Nowy dworzec nieprędko

O dworcu głównym PKP w Chełmie zrobiło się głośno w czerwcu ubiegłego roku. Jego modernizację zapowiedział podczas wizyty w naszym mieście prezydent Andrzej Duda. Od tamtej pory minęło sporo czasu, jednak jak widać, PKP nie wycofało się z projektu i przygotowuje się do modernizacji chełmskiego dworca.

- Planujemy, że przetarg na wybór wykonawcy przebudowy dworca w Chełmie ogłosimy w drugiej połowie bieżącego roku i bezpośrednio po jego rozstrzygnięciu oraz podpisania umowy z wybranym w nim wykonawcą rozpoczniemy prace budowlane - zapewnia Bartłomiej Sarna z biura komunikacji PKP S.A. 

Głównym celem modernizacji ma być dostosowanie budynku do obecnych standardów w obsłudze podróżnych i wymagań technicznych. Dzięki temu znikną efekty przeprowadzonej pod koniec lat 90. przebudowy w stylu postmodernistycznym. Bryła obiektu utrzyma swój dawny charakter, ale zostanie poddana modyfikacjom.

- Dworzec w Chełmie będzie się składał z trzech kondygnacji. Na parterze zaprojektowano utrzymane w wysokim standardzie przestrzenie związane z obsługą podróżnych (hol/poczekalnie, kasy biletowe, ogólnodostępne toalety) oraz powierzchnie komercyjne i przeznaczone na użytek samorządu lokalnego. Na pierwszym piętrze będą mieściły się przestrzenie biurowe, a w podziemiu zaplecze techniczne budynku - zdradza Sarna.

W projekcie przebudowy uwzględniono kilka ciekawych rozwiązań architektonicznych. Hol dworca będzie miał wysokość dwóch kondygnacji, a na jednej z jego ścian zostanie umieszczony plan miasta w formie orła. Jest on nawiązaniem do rozbudowy w 20-leciu międzywojennym miasta Chełm o osiedle Dyrekcja. Elewacja dworca ma być wykonana z kredowojasnej cegły licowej. To z kolei nawiązanie do wydobycia i przetwórstwa kredy, które doprowadziły do rozwoju Chełma na początku XX wieku.

- Przedstawiając inne interesujące rozwiązania architektoniczne, warto wspomnieć o zadaszeniu części placu dworcowego. Dzięki temu stanie się on typowo miejskim placem przewidzianym dla ogródków kawiarni i restauracji dworcowych, a także do odpoczynku. Bardzo istotnym elementem opracowywanego projektu jest również zieleń - dodaje Bartłomiej Sarna.

Dworzec po przebudowie stanie się budynkiem nowoczesnym. Będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – poprzez likwidację barier architektonicznych, montaż ścieżek prowadzących w posadzce wewnątrz budynku i w bezpośrednim otoczeniu dworca, tablic z mapą dotykową obiektu oraz oznaczeń w alfabecie Braille'a, które ułatwią orientację oraz poruszanie się osobom niewidzącym i niedowidzącym. Dla komfortu podróżnych na dworcu zostaną zamontowane elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej.

Poprawi się bezpieczeństwo, gdyż przewidziano montaż nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także systemu sygnalizacji pożaru. Całością nowych instalacji i urządzeń będzie zarządzał system BMS (Building Management System). Dodatkowo w budynku przewidziano systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
Reklama
Reklama