Gang przemytników rozbity

  • 22.03.2021, 09:19 (aktualizacja 26.03.2021, 11:01)
  • (apm)
Gang przemytników rozbity
W sidła funkcjonariuszy NOSG w Chełmie wpadło 7 członków grupy przestępczej zajmującej się przemytem alkoholu i papierosów z Ukrainy do Polski.

To duży sukces naszych pograniczników. Działali na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Do zatrzymania podejrzanych doszło 15 marca. Ustalono, że grupa „pracowała” od stycznia 2018 r. do marca 2020 r. na terenie województwa łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego, a także poza granicami kraju, na terytorium Niemiec i Szwajcarii. Przestępcza działalność polegała na nabywaniu, przechowywaniu i przewożeniu wyrobów akcyzowych, tj. alkoholu i papierosów nieoznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy i bez zgłoszenia celnego.

- Osoby kierujące przestępczym procederem osobiście organizowały przemyt wyrobów akcyzowych z Ukrainy do Polski i gromadziły odpowiednie ilości towaru w celu przygotowania go do dystrybucji w głąb kraju i za granicę – informuje por. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta NOSG w Chełmie. - Następnie, zgodnie z ustalonym podziałem ról w grupie, inni członkowie zajmowali się przygotowaniem papierosów i alkoholu i pakowali towar do pojazdów wyposażonych w specjalne skrytki. Część członków grupy była odpowiedzialna za transport wyrobów akcyzowych, które trafiały do różnych miejsc na terenie kraju lub za granicą w celu dalszej odsprzedaży.

Tym procederem uszczuplili Skarb Państw na ponad 3 milionów złotych, w tym z tytułu należnego podatku akcyzowego niemal 2,5 ml złotych, podatku VAT około 670 000 zł oraz cła powyżej 180 000 zł. W sumie gang przemycił niemal 140 tys. paczek papierosów oraz 150 litrów alkoholu o 95-procentowym stężeniu.

Podejrzani usłyszeli zarzuty kierowania albo działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a także narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie należności podatkowych. Na wniosek prokuratora wobec trzech osób pełniących wiodącą rolę w grupie, w tym wobec kierującego przestępczym procederem, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Pozostałe osoby są pod dozorem policji.

Co ciekawe, wśród zatrzymanych nie ma mieszkańców powiat chełmskiego i włodawskiego.

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe