Próbny egzamin ze zdalnej nauki

  • 22.03.2021, 08:49 (aktualizacja 26.03.2021, 10:58)
  • AN
Próbny egzamin ze zdalnej nauki W Szkole Podstawowej nr 2 frekwencja na egzaminie próbnym była niemal stuprocentowa
Pandemia pandemią, ale egzamin napisać trzeba. Próbne matury już się odbyły, swoich sił próbowali ostatnio ósmoklasiści. Czy podczas zdalnej nauki uczniowie ostatnich klas dobrze przygotowali się do najważniejszego sprawdzianu, który już wkrótce?

Terminarz egzaminu ósmoklasisty 2021 został już podany. Trzydniowy egzamin uczniowie rozpoczną 25 maja, a zakończą 27 maja. Ósmoklasiści będą musieli wykazać się wiedzą z języka polskiego, matematyki i wybranego języka nowożytnego. W tym roku sprawdzian wyjątkowo będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach w oparciu o podstawę programową. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli ktoś z powodów zdrowotnych lub losowych nie napisze egzaminu w maju, to będzie mógł to zrobić w drugim terminie, w czerwcu. Od wyniku zależy, czy dostanie się do wybranej szkoły średniej.

Egzamin próbny organizowany przez Centralną Komisję Edukacyjną uczniowie pisali w ubiegłym tygodniu. Uczestnictwo w nim nie było obowiązkowe, ale większość ósmoklasistów skorzystała z tej formy sprawdzenia swojej wiedzy.

W Szkole Podstawowej nr 11 frekwencja na egzaminie próbnym była wysoka. 

- Zrezygnowało zaledwie kilka osób. Myślę, że ma to związek z tym, że niektóre osoby mogą przebywać na kwarantannie, niektórzy rodzice podjęli taką decyzję z racji wzrostu zakażeń - tłumaczy Andrzej Kosiniec, dyrektor SP nr 11.

Uczniowie egzamin próbny pisali w salach lekcyjnych, po 10 osób, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

W Szkole Podstawowej nr 2 na egzaminie próbnym frekwencja była niemal stuprocentowa. 

- Na testy przyszli wszyscy, poza jedną osobą, która jest chora - potwierdza dyrektor Dwójki Lidia Kowalczuk. - Uczniowie zostali podzielni na niewielkie grupy. Twierdzą, że egzamin nie był trudny.

Pandemia nie wystraszyła też ósmoklasistów ze SP nr 5. W tej podstawówce są trzy klasy ósme. 

- Wszystko odbywa się w reżimie sanitarnym, korzystamy z kilku wejść, najpierw jest dezynfekcja, a potem uczniowie rozchodzą się do klas - tłumaczy dyrektor Piątki Ewa Jakubowicz-Machajska. - Podobnie jak na wcześniejszym naszym egzaminie próbnym, frekwencja jest bardzo dobra. 

Egzamin próbny organizowany przez CKE nie odbył się w Szkole Podstawowej nr 4. 

- Pięć oddziałów pracuje zdalnie ze względu na przypadki Covid-19. Wydaje mi się, że byłoby nieodpowiedzialne organizowanie tego egzaminu. Nasi uczniowie pisali testy próbne wcześniej, z Operonu i opracowywane przez naszych nauczycieli - wyjaśniła nam w ubiegły czwartek dyrektor SP nr 4 Barbara Anchimowicz.

Wyniki próbnych testów ósmoklasistów z Czwórki mają być omawiane na radzie pedagogicznej. Nauczyciele, jak informuje dyrektor, już je sprawdzili.

Jak przygotowanie do egzaminu ósmoklasistów oceniają sami uczniowie?

- Moim zdaniem, egzaminy próbne do tej pory nie były zbyt trudne. Przede mną jeszcze tylko język angielski i mam nadzieję, że będzie równie prosty - powiedziała nam w ubiegły czwartek Maja. - Tych nieoficjalnych arkuszy próbnych pisałam już sporo i to jeden z łatwiejszych.

Nasza rozmówczyni mówi, że nie boi się głównego egzaminu państwowego, bo wie, że ma jeszcze trochę czasu, żeby nauczyć się tego, co idzie jej najsłabiej, czyli... matematyki.

Dominika nie jest już taka pewna swojej wiedzy, choć testy próbne ocenia całkiem nieźle. 

- Nie czuję się wystarczająco przygotowana do egzaminu. Dobrze, że mam jeszcze trochę czasu, żeby to nadrobić - mówi.

- Egzaminy były dość łatwe, jednak uważam, że nie jestem do nich odpowiednio przygotowana - stwierdza Katarzyna. - Nauczyciele realizują niepotrzebny materiał, zamiast przygotowywać nas to testów końcowych. Jedynie z języka polskiego jestem zadowolona. Czuję, że dzięki pomocy jednej z pań prowadzących zajęcia, mogę osiągnąć wysoki wynik z tego przedmiotu.

AN

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe