Bliźniak genetyczny zawsze potrzebny

  • 19.03.2021, 11:48
  • szer
Bliźniak genetyczny zawsze potrzebny
Ze względu na stan epidemii Fundacja DKMS nie prowadzi stacjonarnych akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Wszystkim zainteresowanym umożliwiła natomiast zamówienie pakietu rejestracyjnego przez Internet.

Proces rejestracji nie jest skomplikowany i zajmuje często mniej niż zamówienie taksówki. Wystarczy wejść na stronę fundacji www.dkms.pl i wypełnić formularz rejestracyjny. W ciągu 2 dni od wypełnienia zgłoszenia na podany adres wysłany zostaje pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do poboru wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki z pobranym materiałem (koniecznie dwie) wraz z poprawnie wypełnioną deklaracją należy odesłać pocztą na adres fundacji. Koszt rejestracji, przesyłki i przeprowadzenie badania zgodności antygenowej HLA potencjalnych dawców jest w całości pokrywany przez Fundację DKMS.

Co 40 minut ktoś w Polsce słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Ratunkiem dla nich jest przeszczep szpiku. We wszystkich bazach DKMS na świecie zarejestrowanych jest ponad 10 milionów 443 tysiące potencjalnych dawców, w Polsce ponad 1 milion 700 tysięcy. Szansę na życie podarowało blisko 89 130 osób ze wszystkich baz DKMS.

Według statystyk fundacji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanych osób zostaje rzeczywistym dawcą szpiku. Dlatego tak ważne jest, by w bazach było jak najwięcej osób.

Dawcą szpiku lub komórek macierzystych z krwi może zostać każda zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Zniesiony został natomiast wymóg minimalnej wagi ciała wynoszącej 50 kg.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe