Bliźniak genetyczny zawsze potrzebny

  • 19.03.2021, 11:43
  • szer
Ze względu na stan epidemii Fundacja DKMS nie prowadzi stacjonarnych akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Wszystkim zainteresowanym umożliwiła natomiast zamówienie pakietu rejestracyjnego przez Internet.

Proces rejestracji nie jest skomplikowany i zajmuje często mniej niż zamówienie taksówki. Wystarczy wejść na stronę fundacji www.dkms.pl i wypełnić formularz rejestracyjny. W ciągu 2 dni od wypełnienia zgłoszenia na podany adres wysłany zostaje pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do poboru wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki z pobranym materiałem (koniecznie dwie) wraz z poprawnie wypełnioną deklaracją należy odesłać pocztą na adres fundacji. Koszt rejestracji, przesyłki i przeprowadzenie badania zgodności antygenowej HLA potencjalnych dawców jest w całości pokrywany przez Fundację DKMS.

Co 40 minut ktoś w Polsce słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Ratunkiem dla nich jest przeszczep szpiku. We wszystkich bazach DKMS na świecie zarejestrowanych jest ponad 10 milionów 443 tysiące potencjalnych dawców, w Polsce ponad 1 milion 700 tysięcy. Szansę na życie podarowało blisko 89 130 osób ze wszystkich baz DKMS.

Według statystyk fundacji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanych osób zostaje rzeczywistym dawcą szpiku. Dlatego tak ważne jest, by w bazach było jak najwięcej osób.

Dawcą szpiku lub komórek macierzystych z krwi może zostać każda zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Zniesiony został natomiast wymóg minimalnej wagi ciała wynoszącej 50 kg.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe