Gmina Włodawa jednoczy się z miastem

  • 19.03.2021, 09:51
  • TWA
Gmina Włodawa jednoczy się z miastem
Rady obu samorządów przyjęły uchwałę o współpracy burmistrza Wiesława Muszyńskiego (SLD) i wójta Dariusza Semeniuka (PSL). Oznacza to, że razem będą występowali o dofinansowanie na realizację inwestycji, które mają służyć wspólnemu dobru.

Przed około dziesięcioma laty, ówczesne władze miasta rozważały ewentualne połączenie Włodawy z gminą wiejską. Uważały, że są one tak ze sobą powiązane, że powinien zarządzać nimi jeden samorząd - miejski. Wszelkie inwestycje powinny być realizowane także dla obydwu terenów. Mieszkańcy gminy oprotestowali ten pomysł, bo wiązałby się z likwidacją gminy wiejskiej oraz wielu urzędniczych stanowisk. Ponadto uważali, że miasto byłoby faworyzowane, a okoliczne wioski straciłyby na tym. Do fuzji ostatecznie nie doszło. Teraz bez łączenia miasto i gmina zawarły porozumienie o współpracy. Razem będą realizowały wiele inwestycji. Umożliwią im to Miejskie Obszary Funkcjonalne utworzone na terenie województwa lubelskiego.

Takie lokalne MOF-y będą mogły starać się o dofinansowanie na tzw. zintegrowane inwestycje terytorialne. Do tej pory były one przeznaczone jedynie dla dużych miast i otaczających je gmin. W naszym województwie korzystał jedynie Lublin i samorządy z nim sąsiadujące. Teraz otworzyła się szansa dla 12 mniejszych miast i gmin wiejskich. Jednak, aby mogły starać się o pieniądze na wspólne inwestycje, najpierw musiały zawrzeć współpracę, co sfinalizowały przyjęciem stosownej uchwały podczas ostatniej sesji.

- Szansę na te dodatkowe fundusze dał nam urząd marszałkowski, który w projekcie Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego opracowanym do 2030 roku wyznaczył nowe samorządy, które będą mogły z nich skorzystać. W tym gronie znalazły się miasto i gmina Włodawa. Niezwłocznie rozpoczęliśmy prace, aby skorzystać z nowego instrumentu finansowania – wyjaśnia sekretarz miasta Krzysztof Małecki.

Pomysłów na wykorzystanie funduszy jest kilka. Władze miasta chcą utworzyć wspólny dla Włodawy i gminy Włodawa transport publiczny z elektrycznymi autobusami. Myślą także o wspólnych wnioskach na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Z kolei gmina chciałaby pozyskać pieniądze na skanalizowanie Orchówka, Korolówki i Suszna, bo ta sieć nie dociera do wszystkich, albo w ogóle jej nie ma. Priorytetem jest również połączenie gminnej sieci oświetleniowej z miejską. Wymiana starych lamp energochłonnych na ledowe i zsynchronizowanie ich z lampami miejskimi.

- Istotą ZIT-ów jest realizacja partnerskich projektów, które rozwiążą problemy i zaspokoją wspólne potrzeby obu gmin, w szczególności dotyczące rozwoju zrównoważonego transportu publicznego łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny. I to właśnie w tym zakresie chcemy ściśle współpracować z gminą Włodawa – przekonuje burmistrz Wiesław Muszyński.

- Miasto i gmina Włodawa funkcjonują w swoistej symbiozie, stąd też inwestycje miejskie i wiejskie prowadzone przez samorządy mają wpływ na ogół naszych społeczności. Możliwości, jakie daje nam Miejski Obszar Funkcjonalny oraz instrument Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, przełożą się niewątpliwie na poprawę warunków życia naszych mieszkańców. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby je wykorzystać - dodaje z kolei wójt gminy Włodawa Dariusz Semeniuk.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe