Kapka inwestuje w Krupcu, będą nowe miejsca pracy

  • 18.03.2021, 11:10
  • TS
Kapka inwestuje w Krupcu, będą nowe miejsca pracy
W Krupcu w gminie Krasnystaw powstaną nowe miejsca pracy. Poważny inwestor chce wybudować tam nowoczesny zakład przetwórstwa zbożowego. Szczegóły swoich planów przedstawił radzie gminy podczas ostatniej sesji.

Chodzi o nową inwestycję rodzinnej firmy z 70-letnimi tradycjami młynarskimi, która należy do największych producentów mąki w Polsce.

- Na razie Tadeusz Kapka ma zakłady w Tarnogrodzie i Jarosławiu, ale ten w Krupcu ma być zdecydowanie większy, bardziej nowoczesny i prawdopodobnie największy w kraju – informuje Edyta Gajowiak-Powroźnik, wójt gminy Krasnystaw. - W naszej gminie firma ma ok. 11 hektarów ziemi, z których część zamierza wykorzystać na budowę silosów na zboże. W drugim etapie chce zaś wybudować m.in. młyn. Jedną z najważniejszych informacji dla mieszkańców jest to, że w nowym zakładzie zatrudnienie znajdzie od 50 do 70 osób – cieszy się wójt.

Zadowoleni z inwestycji powinni być także rolnicy, nie tylko ci miejscowi, ale także z całego powiatu krasnostawskiego, dla których nowy zakład będzie miejscem bezpośredniego zbytu żyta, czy pszenicy. Skorzystają również okoliczne firmy budowlane, montażowe, a przede wszystkim transportowe, które będą dowoziły zboże i transportowały mąkę oraz otręby.

Przedstawiając swoją koncepcję, Tadeusz Kapka podkreślał, że jedynymi odpadami, jakie będą powstawać przy produkcji mąki, będą te związane z oczyszczaniem zbóż i sprzedawane producentom pelletu. O ewentualny hałas okoliczni mieszkańcy nie muszą się martwić, ponieważ na wentylatorach do suszenia zboża będą zamontowane odpowiednie tłumiki. 

Tereny w Krupcu należały kiedyś do gminy, ale kupiła je firma, której inwestycja nie doszła do skutku. Obecny inwestor jest zdeterminowany, aby swój pomysł zrealizować. Złożył już nawet wniosek o pozwolenie na budowę do Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie. Z planów przedsiębiorcy wynika, że silosy powstaną najpóźniej na przełomie 2021 i 2022 roku, natomiast młyn ma być otwarty w 2023 roku.

Jak tłumaczył podczas sesji rady gminy Tadeusz Kapka, było kilka argumentów, które zdecydowały o lokalizacji nowego zakładu.

- Gmina ma plan zagospodarowania przestrzennego, realne plany budowy drogi dojazdowej i jest właścicielem znajdujących się w tej okolicy kolejnych terenów inwestycyjnych. Poza tym deklaruje pomoc w realizacji inwestycji i te deklaracje potwierdziła w dotychczasowych rozmowach – stwierdził Kapka.

Wójt gminy Krasnystaw potwierdza, że po rozpoczęciu działalności w Krupcu firma może liczyć na zwolnienia podatkowe. Z kolei wśród najważniejszych korzyści wymienia, m.in. powstanie nowych miejsc pracy i rynku zbytu zbóż dla rolników, wzrost zainteresowania kolejnych inwestorów terenami, jakimi dysponuje samorząd, wpływy z podatku dochodowego od pracowników, a w przyszłości także z podatku od nieruchomości, co w konsekwencji powinno przełożyć się na rozwój całego regionu.

TS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe