Ołtarz odzyskuje dawny blask

  • 12.03.2021, 10:40
  • szer
Ołtarz odzyskuje dawny blask
Renowacja głównego ołtarza w kościele Świętego Jana Chrzciciela w Pawłowie dobiega końca. W ubiegłym tygodniu do parafii powróciły odnowione rzeźby Matki Bożej Różańcowej, św. Stanisława i św. Wojciecha oraz wiele drobniejszych, ale jakże ważnych elementów.

- Na figurach usunięte zostały przemalowania – mówi ksiądz proboszcz Andrzej Kołodziejski. – Rzeźba matki Boskiej jest polichromowana, a biskupów, głównych patronów naszego kraju, i dwóch aniołków są monochromatyczne, w tonacji naturalnej lipy. Cały ołtarz będzie utrzymany w kolorystyce delikatnego orzecha. Pojawią się też złote ornamenty.

Będzie też między innymi ambonka dla sprawującego liturgię, dwie stalle (ławki ustawione w prezbiterium, przeznaczone dla duchownych) oraz nowa podstawa prezbiterium.

To nie jedyne prace prowadzone w kościele. W ubiegłym roku do świątyni powrócił po renowacji słynący łaskami obraz Matki Bożej Pawłowskiej. Okazało się, że kryje w sobie kilka tajemnic. Na desce z tyłu ikony są zapisy cudów, które dokonały się za jej wstawiennictwem. Konserwatorzy odkryli też, że są tam dwie Matki Boże. Wizerunek pochodzący z XVII wieku jest ukryty pod obecnie widoczną warstwą.

- Kontynuowane są prace przy ołtarzach bocznych – dodaje ksiądz proboszcz. – Na konserwację i restaurację ołtarza lewego w transepcie otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 13 tysięcy złotych. Poza tym kończymy schody, w tym tygodniu do kościoła wchodzą elektrycy.

Wiele prac wykonują sami parafianie. Ksiądz Kołodziejski jest im wdzięczny i przyznaje też, że w znacznej części to przekazane przez nich datki pozwoliły na tak duży zakres robót. Tylko renowacja ołtarza głównego to koszt około 100 tysięcy złotych.

Większość prac, przynajmniej wewnątrz kościoła, ma być zakończona do końca marca. Wszystkie wpisują się w obchody 600-lecia parafii rzymskokatolickiej w Pawłowie. 5 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny odbędą się główne uroczystości związane z jubileuszem.

Osoby, które chcą wesprzeć te działania, mogą przekazywać datki na konto parafii: Bank PKO SA I Oddział w Chełmie nr 74 1240 2223 1111 0000 3591 6020 z dopiskiem „Jubileusz parafii”.

W jubileusz parafii wpisuje się też Ekstremalna Droga Krzyżowa. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią ograniczy się do Pawłowa. Miarą tegorocznej EDK nie są bowiem kilometry, ale zmiana, jaka dokonuje się w człowieku.  Wydarzenie, które jest formą indywidualnej modlitwy, odbędzie się w nocy z 19 na 20 marca. O godzinie 19.30 odprawiona zostanie msza święta, po niej nastąpi wymarsz. Trasa, którą sobie wybiorą uczestnicy, tradycyjnie ma być pokonana samotnie i w skupieniu. W czasie EDK obowiązuje milczenie.

szer

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe