ZOL coraz bliżej

  • 12.03.2021, 08:33
  • TS
ZOL coraz bliżej
Krasnostawski szpital ogłosił przetarg na remont i dostosowanie budynku po dawnej pulmonologii. Ma w nim powstać Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Na realizację tego zadania powiat otrzymał aż 9 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Zarząd Powiatu Krasnostawskiego, przy współpracy z dyrekcją Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie, podjął starania, które pozwolą na chociażby częściowe wypełnienie luki w dostępie do świadczeń opieki długoterminowej. To efekt m.in. dużego wzrostu odsetka osób starszych w lokalnym społeczeństwie, a także ograniczonego w ostatnim czasie dostępu do specjalistycznych usług zdrowotnych.

- Zaplanowaliśmy utworzenie w SP ZOZ 40-łóżkowego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Będzie się on mieścił w nieużytkowanym budynku tzw. starego szpitala, który ma zostać zmodernizowany i rozbudowany, nie tylko do wymagań dla ZOL-u, ale także dla osób ze szczególnymi potrzebami – wyjaśnia starosta Andrzej Leńczuk.

Koszty utworzenia nowej placówki szacowane są na ok. 13 mln zł. Znaczną część pieniędzy na realizację inwestycji powiat pozyskał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Otrzymaliśmy dotację w wysokości 9 mln zł. Pozostałą kwotę dołożymy najprawdopodobniej ze środków własnych. Jeśli pojawi się taka możliwość, poszukamy też dodatkowych źródeł finansowania tego zadania – mówi starosta.

Z opisu na liście rankingowej RFIL wynika, że inwestycja jest zgodna z mapami potrzeb, bo brakuje takiej placówki na terenie powiatu. ZOL wypełni lukę w dostępie do świadczeń długoterminowych. Zapotrzebowanie w województwie lubelskim na tego typu placówki jest duże, a na miejsce w istniejących zakładach opiekuńczo-leczniczych czeka się bardzo długo.

Przetarg na remont i dostosowanie budynku po dawnej pulmonologii, w którym ma mieścić się krasnostawski ZOL, został już ogłoszony.

- W najbliższych dniach ogłoszony zostanie również przetarg na budowę łącznika (o długości ok. 74 m) pomiędzy przyszłym ZOL-em a budynkiem głównym szpitala. Liczymy, że do maja uda nam się wyłonić wykonawcę inwestycji, a pierwsze prace rozpoczną się w połowie roku – informuje Leńczuk.

Po zakończeniu wszystkich niezbędnych prac remontowych ZOL zostanie wyposażony w energooszczędny sprzęt i aparaturę medyczną, zaś na dachu zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna.

TS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe