Ciężarowcy LUKS-u pokazali siłę

Udany występ w Mistrzostwach Województwa LZS w Podnoszeniu Ciężarów zanotowali młodzi reprezentanci Ludowo-Uczniowskiego Klubu Sportowego w Chełmie. Na pomoście w Biłgoraju, bo tam odbyły się te zawody, podopieczni Marka Konaszczuka wywalczyli cztery medale.

Jako pierwsza na podium stanęła Dominika Dąbrowska, startująca w kategorii wagowej do 45 kg młodziczek (kat. wiekowa 13-15 lat). Reprezentantka chełmskiego klubu, która w ubiegłorocznych mistrzostwach Polski zajęła siódme miejsce, miała silną konkurencję. W jej wadze o medale walczyło bowiem 45 zawodniczek. Dąbrowska stanęła jednak na wysokości zadania. W dwuboju uzyskała 61 kg (rwanie – 26 kg, podrzut – 35 kg), co dało jej pierwsze miejsce i złoty krążek.

Po medal tego samego koloru sięgnął również jeden z największych talentów LUKS-u Dorian Jarosz, rywalizujący w kat. do 61 kg juniorów młodszych (kat. wiekowa 16-17 lat). Trzeci zawodnik zeszłorocznych mistrzostw Polski w rwaniu (w kat. 55 kg) osiągnął znakomity wynik. Ciężar 140 kg w dwuboju (rwanie – 60 kg, podrzut – 80 kg) dał mu pewny triumf w końcowej klasyfikacji. Mimo młodego wieku, Jarosz ma już na koncie sporo sukcesów. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w krajowym czempionacie trójboju siłowego wywalczył on złoty medal w konkurencji martwego ciągu i srebrny medal w wyciskaniu sztangi leżąc. Na koncie ma także dwukrotne wicemistrzostwo świata w martwym ciągu (2018 i 2019 r.) i wicemistrzostwo świata w wyciskaniu sztangi leżąc (2019 r.).

Trzecie złotko dla chełmskiego klubu wywalczyła Agata Kruk, która okazała się najlepsza w kat. do 59 kg juniorek młodszych (16-17 lat). W dwuboju zawodniczka LUKS-u uzyskała wynik 54 kg (rwanie – 23 kg, podrzut – 31 kg).

Udany debiut na pomoście zaliczył Szymon Gołębiowski, startujący w kat. do 102 kg młodzików (13-15 lat). W konkurencji rwania młody podopieczny trenera Marka Konaszczuka poradził sobie z ciężarem 58 kg, z kolei w podrzucie uzyskał aż 80 kg. Łączny wynik w dwuboju 138 kg dał mu drugie miejsce i srebrny krążek.

- Szymon trenuje u nas czwarty miesiąc, a już dźwiga spore ciężary. Występ w Mistrzostwa Województwa LZS był dla niego debiutem na pomoście. Jestem pewien, że już niebawem w podrzucie zawodnik przekroczy „setkę” – mówi trener Konaszczuk.

W Biłgoraju debiutowali również dwaj inni reprezentanci LUKS-u Chełm. W kategorii wagowej do 67 kg juniorów młodszych (16-17 lat) rywalizował Michał Radzicki, uzyskując w dwuboju 85 kg (rwanie – 35 kg, podrzut – 50 kg). Z kolei w wadze +102 kg juniorów młodszych (16-17 lat) startował Sebastian Orzeł. W dwuboju zanotował bardzo dobry wynik 143 kg (rwanie – 60 kg, podrzut – 83 kg). Obaj chełmianie zostali sklasyfikowani w swoich kategoriach na czwartych miejscach.

- Michał jest z nami najkrócej. Trenuje dopiero pierwszy miesiąc. Musi jeszcze sporo popracować nad techniką. Jeśli poprawi się w tym elemencie, na pewno będzie osiągał dużo lepsze wyniki – mówi opiekun LUKS-u. - Spore możliwości ma również Sebastian, którego podczas zawodów mocno chwalili trenerzy innych klubów. W tym chłopaku widać olbrzymi potencjał. Myślę, że dobra opinia jeszcze bardziej zmotywuje go do działania i ciężkiej pracy na treningach – dodaje Konaszczuk.

W klasyfikacji drużynowej, na dziesięć ekip, LUKS Chełm zajął ósme miejsce, zdobywając 1019,62 pkt. Zwyciężył Znicz Biłgoraj przed Unią Hrubieszów i Wisłą Puławy.

Kolejnymi zawodami dla podopiecznych Konaszczuka będzie 12. Memoriał Janusza Kowalczyka w Podnoszeniu Ciężarów. Zmagania te odbędą się 13 marca w Łukowie.