Prezydent hojny dla rad nadzorczych

  • 08.03.2021, 08:12 (aktualizacja 12.03.2021, 07:59)
  • JG
Prezydent hojny dla rad nadzorczych
Sowite podwyżki zafundował niektórym członkom rad nadzorczych miejskich spółek prezydent Jakub Banaszek. Rekordzistą jest wiceprezydent Janusz Cieszyński, który za szefowanie w radzie MPEC pobierać będzie prawie 5 tys. zł w miesiącu. Pracownicy firm komunalnych są w szoku!

Jak się okazuje, nawet w mieście takim jak Chełm, zasiadanie w radzie nadzorczej to całkiem niezła fucha. Wiele zależy od zgromadzenia wspólników, czyli w przypadku spółek miejskich - władz miasta. To prezydent decyduje bowiem o tym, ile w radzie nadzorczej zarobi przewodniczący, jego zastępca i szeregowi członkowie. Choć informacje o tym, jakie stawki obowiązują w rada nadzorczych spółek miejskich są jawne, nie uzyskaliśmy z urzędu miasta odpowiedzi na takie pytanie. Nie dostaliśmy także informacji o tym, kto zasiada w radach po zmianach, jakie zaszły w ostatnim czasie. Biuro prasowe przesłało nam jedynie ogólne stanowisko, ale nie wiadomo tak naprawdę czyje.

Czytamy w nim, że "jednym z wyzwań stojących przed miejskimi spółkami w związku z potrzebą ich rozwoju jest zapewnienie fachowego nadzoru niezbędnego do właściwej realizacji celów wytyczonych". 

- Wiąże się to ze żmudnym procesem doboru wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Przez lata w spółkach komunalnych ten aspekt nie działał prawidłowo, o czym świadczą m.in. wyniki kontroli NIK, wskazujące m.in. na podejmowanie decyzji niezgodnych z interesami miejskich przedsiębiorstw - tłumaczy urząd miasta.

Ze stanowiska wynika także, że "zapewnienie właściwego nadzoru nad działalnością spółek wiąże się z podniesieniem kompetencji i wynagrodzeń rad nadzorczych, które dotychczas były rażąco niskie i w niektórych przypadkach nie pokrywały nawet podstawowych kosztów, takich jak wydatki na dojazd na posiedzenia rad nadzorczych etc. Od razu nasuwa się pytanie, czy w naszej okolicy nie ma fachowców, którzy mogliby zasiadać w takiej radzie? Muszą to być osoby dojeżdżające z daleka?

- Należy wziąć też pod uwagę realia rynkowe, które determinują potrzebę konkurowania o specjalistów, m.in. oferowanymi wynagrodzeniami. Dlatego na ostatnich zgromadzeniach wspólników zdecydowano o roszadach personalnych i wdrożeniu nowych systemów wynagradzania członków rad nadzorczych - czytamy w stanowisku. - Zmiana warunków płacowych w radach nadzorczych jest częścią szerszej polityki Miasta Chełm zmierzającej do podniesienia wynagrodzeń w administracji samorządowej i spółkach podległych.

Zarobki członków rad nadzorczych i składy tych rad nie powinny być tajemnicą, bo dostęp do informacji publicznej gwarantuje polskie prawo. W końcu członkowie rad opłacani są z publicznych pieniędzy. Niektóre z tych informacji można znaleźć na stronach internetowych spółek miejskich, niektóre w Biuletynie Informacji Publicznych. Niektórych jednak nie ma wcale. Nie dostaliśmy ich też z urzędu, choć prosiliśmy o o nie oficjalnie.

 

MPEC

W Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej rada nadzorcza liczy sześć osób. Przewodniczącym od niedawna jest wiceprezydent miasta Janusz Cieszyński, wiceprzewodniczącym członek zarządu województwa Zdzisław Szwed. Ponadto w radzie znalazł się Tomasz Kulikowski, na co dzień dyrektor Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wskoczył on na miejsce Łukasza Gałczyńskiego, zastępcy dyrektora Departamentu Rozwoju Inwestycji w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, a wcześniej pracownika Ministerstwa Zdrowia (zapewne z tych czasów zna się z prezydentem i wiceprezydentem Chełma). Ponadto w radzie nadzorczej zasiadają: Andrzej Choiński, Karol Tchórzewski i Marek Wałecki.

Wynagrodzenie członków rady nadzorczej regulują zapisy prawne z 2016 roku. Podstawą do wyliczenia jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku w czwartym kwartale 2016 roku. Jest to kwota 4 tys. 403 zł 78 gr. Kwoty, jakie pobiera rada nadzorcza, podawane są procentowo w uchwale zgromadzenia wspólników.

Niestety, nie udało nam się dotrzeć  do oficjalnych informacji, ile wcześniej zarabiali członkowie rady MPEC. Na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników, które odbyło się 17 lutego, uchwalono podwyżki dla zarządu RN. Dotychczas przewodniczący miał ponoć pobierać 90 proc. kwoty bazowej, wiceprzewodniczący - 55 proc., a zwykły członek - 47 proc. Od marca przewodniczący Cieszyński będzie pobierał aż... 110 proc. kwoty bazowej, zastępca 100 proc, a pozostali członkowie nieco mniej - bo 45 proc. 

 

PUM

Na stronie internetowej spółki podano, że rada nadzorcza PUM składa się z pięciu osób. Na jej czele stoi Stanisław Derehajło. Chodzi prawdopodobnie o sekretarza generalnego partii Jarosława Gowina, czyli macierzystej partii prezydenta Chełma. Ten Derehajło jest wicemarszałkiem województwa podlaskiego. Zbieżność nazwisk nie jest raczej przypadkowa. Wiceprzewodniczącym rady jest znany chełmski działacz PiS Mieczysław Nizio. Członkami rady są: Michał Skwarek, Dariusz Nafalski i Marcin Stocki.

W 2017 roku, czyli w poprzedniej kadencji, przewodniczący rady nadzorczej PUM pobierał 30 proc. kwoty bazowej, wiceprzewodniczący - 25 proc, a pozostali członkowie po 20 proc. Jak wynika z uchwały podjętej pod koniec lutego tego roku, przewodniczący co miesiąc pobierać będzie 83 proc, wiceprzewodniczący 75 proc, a pozostali członkowie 35 proc.

 

CLA

Pięć osób liczy rada nadzorcza Chełmskich Linii Autobusowych. Jeśli dane na stronie są aktualne, przewodniczącą jest Izabela Pado, jej zastępcą Dariusz Kurus, przedstawiciel załogi. W radzie zasiadają ponadto: Agnieszka Magdziarz-Orłowska z lubelskiego Stowarzyszenia Świadomy Obywatel, Jacek Osowski, Mariusz Doliński.

Z uchwały zgromadzenia wspólników z 28 września 2017 roku wynika, że przewodniczący RN pobierał do tej pory wynagrodzenie na poziomie 30 proc. kwoty bazowej, jego zastępca 15 proc. a zwykły członek 10 proc. Zgodnie z uchwałą podpisaną przez prezydenta Banaszka, od teraz szef rady będzie pobierać 55 proc. kwoty bazowej, zastępca 50 proc. a pozostali członkowie 35 proc.

 

ChTBS

Dotarła do nas sensacyjna informacja, że w TBS-ie odwołano w ubiegłym tygodniu całą radę nadzorczą, a  nowa dostała o wiele większe pieniądze. Niestety, nie znaleźliśmy informacji, kto był w starej radzie, a tym bardziej, kto tworzy nową. Nie udostępniono nam tych danych, choć oficjalnie o nie wystąpiliśmy.

Potwierdziła się natomiast informacja o dużym wzroście wynagrodzenia rady nadzorczej. W 2017 roku przewodniczący zarabiał 15 proc. kwoty bazowej, wiceprzewodniczący 10 proc. pozostali członkowie także 10 proc. Obecne stawki różnią się radykalnie. Szef rady zarabiać będzie 55 proc., jego zastępca 50 proc, a szeregowy członek 35 proc. kwoty bazowej. 

 

ChPWiTM

Duże zmiany zostały przeprowadzone w spółce Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie. Choć   Krajowym Rejestrze Sądowym nadal figurują w składzie rady nadzorczej: Joanna Jagiełło-Hulanicka, córka właściciela znanego chełmskiego browaru, Hubert Kuranc i Tomasz Przemysław Grabek, wiemy że to dane już nieaktualne. Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, z tego składu został tylko Grabek. Rada nadal jest trzyosobowa, ale wybrano dwóch nowych członków. Nie znamy ich nazwisk, bo urząd nam ich nie podał. Z naszych ustaleń wynika, że do rady nadzorczej parku wodnego dołączył Łukasz Gałczyński odwołany z rady nadzorczej MPEC. Zapewne został przewodniczącym, bo inna niższa funkcja pewnie by go nie zadowoliła.

Na szczęście kwoty podwyżek dla członków rady nie są utajnione, bo można je znaleźć w BIP.  Tam też widać, jak bardzo wzrosły ich wynagrodzenia. W poprzedniej kadencji przewodniczący tej rady zarabiał 15 proc. kwoty bazowej, teraz nowy dostanie aż 85 proc. kwoty bazowej. Wiceprzewodniczący miał 10 proc., czyli tyle samo zwykli członkowie, a teraz będzie dostawał 75 proc.  Członkom też wzrosło wynagrodzenie do 35 proc. kwoty bazowej.

 

MPRD

Ze strony internetowej spółki dowiemy się, kto jest jej prezesem, kto kierownikiem robót, a kto kierownikiem działu transportu i produkcji pomocniczej, niestety skład rady nadzorczej to najwyraźniej tajemnica.

W 2017 roku przewodniczący rady nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych pobierał 30 proc. kwoty bazowej, wiceprzewodniczący 25 proc. a pozostali członkowie 20 proc. Po lutowej podwyżce obecnego prezydenta Chełma przewodniczący rady nadzorczej MPRD będzie zarabiał 55 proc. kwoty bazowej, wiceprzewodniczący 50 proc. a zwykły członek 35 proc.

 

MPGK

Rada nadzorcza Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej składa się z pięciu osób. Na jej czele - jak informuje strona internetowa MPGK - stoi Piotr Woźny. Wcześniej był szefem rady nadzorczej w MPEC. W latach 2018–2019 był wiceprezesem, a w 2019–2020 prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od 2020 jest prezesem zarządu Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Swego czasu był doradcą premiera Mateusza Morawieckiego i minister Jadwigi Emilewicz. Wiceprzewodniczącym jest znany chełmianom niegdyś prezydent i wiceprezydent miasta Zbigniew Bajko. W skład rady wchodzą ponadto: warszawski adwokat Kacper Woźniak, Jarosław Gruszecki i Wojciech Kierepka. Dwaj ostatni to przedstawiciele załogi.

Jak wynika z uchwały podjętej przez zgromadzenie wspólników w 2017 szef rady pobiera wynagrodzenie w wysokości 95 proc. kwoty bazowej, jego zastępca 55 proc, a zwykły członek 45 proc. Nowej uchwały, obecnego prezydenta na stronie BIP nie znaleźliśmy. Oznacza to, że albo nadal w spółce będą obowiązywać dotychczasowe stawki, albo nie odbyło się jeszcze zgromadzenie wspólników, albo nowa uchwała nie została jeszcze zamieszczona.

JG

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
działacz
działacz 12.03.2021, 08:46
Brak zaufania do lokalnych działaczy?
kazio
kazio 08.03.2021, 14:52
Zaczyna się to samo jak za Fishowej
obserwator
obserwator 08.03.2021, 13:27
Wystarczy nie kraść :) ewentualnie po co kraść jak można to robić w majestacie prawa

Pozostałe