Źle znosimy izolację

  • 05.03.2021, 11:40
  • AN
Źle znosimy izolację
Rozmowa z dr. n. med. Markiem Daniłosio, lekarzem specjalistą psychiatrą, psychoterapeutą.

Pandemia to dla nas trudny czas. Jak radzimy sobie z tą sytuacją? Jak wpływa ona na naszą psychikę?

- Nie najlepiej radzimy sobie z pandemią. Wiąże się to m.in. ze skrajnym podejściem do Covid-19. Z jednej strony może być to nadmierna ostrożność i silny lęk przed zakażeniem, z drugiej całkowite ignorowanie zaostrzeń epidemicznych i lekkomyślne zachowania. Jedno jest pewne: długotrwała izolacja, ograniczenia swobody podróżowania, możliwości korzystania z rozrywki i wypoczynku nadmiernie obciążają nasz układ nerwowy.

Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, jest dla nas nowa i specyficzna. Czy pandemia ma "swoje" zaburzenia psychiczne, które zaobserwował pan, pracując z pacjentami w ostatnim roku?

- W ciągu ostatniego roku znacznie wzrosło występowania zaburzeń depresyjnych i lękowych.

Kto jest na nie szczególnie narażony?

- Szczególnie narażone na nie są osoby, które z powodu pandemii straciły lub są zagrożone utratą pracy albo swoich działalności gospodarczych, np. prowadzące lokale gastronomiczne, rozrywkowe, pracujący w branży transportowej, w hotelarstwie.

A jak z izolacją radzą sobie najmłodsi? Ich życie, także z powodu pandemii, drastycznie się zmieniło. Zostali pozbawieni kontaktu z kolegami, muszą dostosować się do nowych zasad nauki...

- Dzieci i młodzież źle znoszą długotrwałą izolację i ograniczenia. Znaczne ograniczenie kontaktów z rówieśnikami, nauka zdalna i ograniczenie wysiłku fizycznego powodują nadmierne napięcie nerwowe, a co za tym idzie zaburzenia zachowania, dysforię, a także zaburzenia depresyjne i fobie społeczne.

Jaki wpływ pandemia ma na osoby starsze, szczególnie narażone na ciężki przebieg Covid-19?

- Osoby starsze, głównie mieszkające same i schorowane, kompletnie nie radzą sobie w czasie pandemii. Izolacja i znaczne ograniczenia w dostępie do służby zdrowia powodują u nich zły stan psychiczny i fizyczny. Problemem jest częsty niedosłuch, który znacznie utrudnia korzystanie np. z teleporad lekarskich.

Jak możemy pomóc naszym seniorom przetrwać pandemię?

- Bardzo ważny jest częstszy kontakt telefoniczny, pośredniczenie w telewizytach, robienie zakupów i wykupowanie leków.

AN

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe