Zawodowym będzie łatwiej

  • 05.03.2021, 09:30
  • MP
Zawodowym będzie łatwiej
Już wkrótce pod głosowanie zostanie oddany projekt ustawy, która wprowadzi w Polsce przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego dotyczącej szkolenia i klasyfikacji kierowców. Chodzi o zawodowych i mniej doświadczonych zmotoryzowanych.

Nowym rozwiązaniem zaproponowanym w projekcie ustawy jest wprowadzenie szkoleń online (także tych podnoszących kwalifikacje) dla zawodowych kierowców. Wynikło to przede wszystkim z ograniczeń epidemicznych. Część kierowców zostanie zwolniona z dodatkowych badań psychologicznych i lekarskich. Dojdzie obowiązek posiadania nowego dokumentu. Mowa tutaj o karcie kwalifikacji kierowcy, wydawanej przez starostę, która potwierdza uprawnienia każdego zawodowego zmotoryzowanego.

Na tym jednak zmiany się nie kończą. Projekt zakłada bardziej szczegółowe kontrole i nadzór nad wojewódzkimi ośrodkami szkolenia kierowców. Wojewodę mają w tym zakresie wspierać Inspektorat Transportu Drogowego oraz Inspektorat Pracy. Taki mechanizm ma pozwolić na dokładniejszą weryfikację osób, które chcą zawodowo zajmować się transportem i pracą za kółkiem.

Celem ustawodawcy jest też uporządkowanie bazy pytań egzaminacyjnych kandydatów na kierowców. Po wejściu w życie nowych przepisów, aktualizować ją będzie mogła jedynie specjalnie powołana komisja, bez ingerencji podmiotów zewnętrznych. Uchwała będzie także biczem na pijanych kierowców, dla których zostaną zlikwidowane badania i kursy reedukacyjne, pozwalające odzyskać uprawnienia. Za takie wykroczenie czeka ich dodatkowe obowiązkowe szkolenia, a także konieczność otrzymania orzeczenia i zaświadczenia o ich prawidłowym odbyciu.

Spokojnie mogą spać osoby, które mają na koncie dużo punktów karnych za wykroczenia. Wbrew niektórym opiniom i długo zapowiadanym zmianom, nie ma na razie realnych planów zlikwidowania kursów redukujących.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe