Oszust brał kredyty przez zdalny pulpit

  • 02.03.2021, 09:27
  • (apm)
Oszust brał kredyty przez zdalny pulpit
35-latek liczył na duży i szybki zarobek, inwestując w USD. Zainstalował specjalny program umożliwiający zdalną obsługę pulpitu i udostępnił dane karty płatniczej i zdjęcie dowodu osobistego. Ktoś to wykorzystał i na konto pokrzywdzonego zaciągnął kredyty oraz dokonywał płatności z jego rachunku. Mężczyzna stracił ponad 18 tysięcy złotych.

W weekend do policjantów z Chełma zgłosił się 35-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego, który wpłacił prawie 800 złotych na inwestycję walutową.

- Jak się okazało, przeglądając wcześniej internetowe strony, zainteresował się ogłoszeniem o możliwości zysku na dolarach amerykańskich. W tej sprawie skontaktowała się z nim osoba, która przejęła inicjatywę i miała nauczyć go tajników tego typu transakcji finansowych – mówi komisarz Ewa Czyż, rzeczniczka prasowa KMP w Chełmie. - Mężczyzna, za namową doradcy, zainstalował w tym celu program umożliwiający zdalną obsługę pulpitu, podał też dane do karty płatniczej i przesłał zdjęcia swojego dowodu osobistego.

Nic dziwnego, że oszuści, mając dostęp do bankowości elektronicznej, wypłacili z jego rachunku ponad 18 tysięcy złotych, na dodatek zaciągając wcześniej na jego konto kredyty.

- Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości mobilnej, jak też haseł do kont. Dane karty płatniczej też musimy chronić, gdyż mogą być wykorzystane przez wszelkie osoby, które wejdą w ich posiadanie. Pamiętajmy, że zdjęcia czy skany dowodu osobistego, przekazane innym osobom, mogą posłużyć oszustom do zaciągania zobowiązań finansowych. Nie powinniśmy też instalować dodatkowego programu na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku – ostrzega rzeczniczka.

(apm)

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe