Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Polscy okuliści kontra jaskra

W ramach Światowego Tygodnia Jaskry, który w tym roku obchodzony jest w dniach 7-13 marca, już po raz piąty odbędzie się ogólnopolska akcja bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry. Realizowana jest przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcję Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do końca lutego. Mamy nadzieję, że udział w wydarzeniu wezmą również gabinety i poradnie okulistyczne z Chełma i regionu.
Polscy okuliści kontra jaskra

Udział w projekcie jest bezpłatny. Natomiast każdy gabinet okulistyczny, który przystąpi do akcji, otrzyma pakiet startowy składający się z: plakatu informacyjnego, ulotek informacyjnych oraz kwestionariusza badania przesiewowego, a także bezpłatny dostęp do transmisji online z V Polskiego Forum Jaskry oraz 52 Zjazdu Okulistów Polskich. Gabinety można rejestrować za pośrednictwem strony www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu do niedzieli, 28 lutego.

Akcja ma na celu wzrost wykrywalności choroby w jej wczesnych stadiach oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat jaskry. Wykonywane będą badania budowy dna oka, grubości rogówki, ciśnienia wewnątrzgałkowego. Przeprowadzony zostanie też wywiad lekarski u pacjentów, którzy nie odwiedzili okulisty co najmniej przez rok i nie są chorzy na jaskrę.

Problem jaskry może dotykać aż 800 tysięcy ludzi, z czego tylko połowa została zdiagnozowana. Zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć, a tylko wczesna diagnoza może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania. Każdy powinien przynajmniej raz w roku wykonać pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy.

W ciągu czterech lat w ramach inicjatywy przebadano ponad 10 500 osób. Tylko w zeszłym roku do akcji przyłączyło się 61 ośrodków, w których przyjętych zostało ponad 2500 pacjentów.

Czy mieszkańcy regionu będą mogli skorzystać z darmowych badań? Lista gabinetów biorących udział w wydarzeniu znana będzie w pierwszych dniach marca.

Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna. W Polsce, z uwagi na to, iż jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, problem jaskry może dotyczyć już nawet miliona osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby. Aż w 90 proc. przypadków jaskra przebiega bez widocznych dolegliwości, dlatego kluczowe stają się regularne badania wzroku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama