Polscy okuliści kontra jaskra

  • 26.02.2021, 08:33
  • szer
Polscy okuliści kontra jaskra
W ramach Światowego Tygodnia Jaskry, który w tym roku obchodzony jest w dniach 7-13 marca, już po raz piąty odbędzie się ogólnopolska akcja bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry. Realizowana jest przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcję Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do końca lutego. Mamy nadzieję, że udział w wydarzeniu wezmą również gabinety i poradnie okulistyczne z Chełma i regionu.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Natomiast każdy gabinet okulistyczny, który przystąpi do akcji, otrzyma pakiet startowy składający się z: plakatu informacyjnego, ulotek informacyjnych oraz kwestionariusza badania przesiewowego, a także bezpłatny dostęp do transmisji online z V Polskiego Forum Jaskry oraz 52 Zjazdu Okulistów Polskich. Gabinety można rejestrować za pośrednictwem strony www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu do niedzieli, 28 lutego.

Akcja ma na celu wzrost wykrywalności choroby w jej wczesnych stadiach oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat jaskry. Wykonywane będą badania budowy dna oka, grubości rogówki, ciśnienia wewnątrzgałkowego. Przeprowadzony zostanie też wywiad lekarski u pacjentów, którzy nie odwiedzili okulisty co najmniej przez rok i nie są chorzy na jaskrę.

Problem jaskry może dotykać aż 800 tysięcy ludzi, z czego tylko połowa została zdiagnozowana. Zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć, a tylko wczesna diagnoza może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania. Każdy powinien przynajmniej raz w roku wykonać pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy.

W ciągu czterech lat w ramach inicjatywy przebadano ponad 10 500 osób. Tylko w zeszłym roku do akcji przyłączyło się 61 ośrodków, w których przyjętych zostało ponad 2500 pacjentów.

Czy mieszkańcy regionu będą mogli skorzystać z darmowych badań? Lista gabinetów biorących udział w wydarzeniu znana będzie w pierwszych dniach marca.

Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna. W Polsce, z uwagi na to, iż jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, problem jaskry może dotyczyć już nawet miliona osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby. Aż w 90 proc. przypadków jaskra przebiega bez widocznych dolegliwości, dlatego kluczowe stają się regularne badania wzroku.

szer

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe