Kultura rusza z kopyta

  • 23.02.2021, 18:03 (aktualizacja 24.02.2021, 10:06)
  • DBEZ
Kultura rusza z kopyta
Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki zaprosiło wszystkich chętnych na zajęcia z krav-magi. Mają być też tańce, śpiewy i zajęcia w pracowni twórczej i klubie szachowym. Chętnych nie brakuje, ale trzeba czekać na zniesienie obostrzeń związanych z pandemią.

Treningi z krav magi będzie prowadził miejscowy ksiądz, wikariusz Łukasz Boguta. To człowiek orkiestra, jak mówią o nim miejscowi. Jest zapalonym strażakiem ochotnikiem, bardzo aktywnym w swojej parafii w Wojsławicach. Wspiera wiele akcji, a przy tym jest bardzo skromny. 

Zajęcia kierowane są do każdego, bez względu na płeć i wiek. Uczestnikami mogą być również osoby spoza gminy Wojsławice. Zapisy już się zakończyły. Chętnych było ok.  35 osób. To zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe w przedziale wiekowym od 5 lat do 50. 

- Zajęcia będą odbywały się po zniesieniu obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną w kraju. Zostaną utworzone różne grupy wiekowe. Wszelkie szczegółowe informacje będą pojawiać się na naszym profilu na Facebooku oraz stronie internetowej - informuje Katarzyna Radomska z GCKSiT Wojsławice.

To nie koniec atrakcji. Gminna placówka kultury rozszerza ofertę kulturalną i animacyjną. Wkrótce pojawią się ogłoszenia o zapisach na nowe zajęcia do  Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Ziemi Wojsławickiej oraz do Klubu Tańca Towarzyskiego. Będą też zajęcia wokalne i w pracowni twórczej. Powstanie też klub szachowy, sekcja badmintona i szkółka piłkarska. Planowane są również zajęcia z tenisa ziemnego, bowiem w Wojsławicach powstaje kort tenisowy.

 - Mamy zamiar tworzyć własne projekty, widowiska, inscenizacje oparte na lokalnej społeczności, inspirowane np.  legendami i historią. Przygotowujemy już Wieczór Chwały, który był moim pomysłem, stworzonym 8 lat temu w Chełmie - mówi dyrektor GCKSiT Małgorzata Paździor-Król.

Plany rozpisane są już na najbliższych kilka miesięcy. Już teraz mówi się o projekcie "Wakacyjnie i muzycznie Szlakiem Trzech Kultur". Będzie to cykl koncertów w synagodze, cerkwi i kościele. I tak np. 12 czerwca w kościele pw. św. Archanioła w Wojsławicach wystąpi Krzysztof Napiórkowski z zespołem.  Koncert będzie dedykowany pamięci księdza Stanisława Mysakowskiego z Wojsławic. W Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej, która mieści się w dawnej synagodze, powstaje wystawa poświęcona jego życiu.

Jest też przygotowywana oferta koncertowa. W Niedzielę Palmową, 28 marca wystąpi Marcin Styczeń,  prezentując utwory z książki Ernesta Brylla pt. „Golgota Jasnogórska". To będzie piękny i wzruszający wieczór. Natomiast 18 kwietnia odbędzie się na koncert Janusza Radka.

GCKSiT w Wojsławicach rozpoczyna również działalność filmową. Od kwietnia rusza Filmowy Klub Wędrowycza. Będzie nawiązywał do kultury filmowej w Wojsławicach. W latach 80-tych w budynku domu kultury funkcjonowało Kino Mewa, a później Kino Bałtyk. Filmowy Klub Wędrowycza przyjął swoją nazwę od bohatera książek Andrzeja Pilipiuka - Jakuba Wędrowycza, którego przygody znane są w całej Polsce, a rozgrywają się w gminie Wojsławice. Będzie promował kino polskie oraz najciekawsze pozycje kina światowego.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe