Zaszczepią pacjenta w jego domu

  • 23.02.2021, 18:01 (aktualizacja 25.02.2021, 12:40)
  • szer
Zaszczepią pacjenta w jego domu
Dobra wiadomość dla tych, którzy chcą się zaszczepić przeciw koronawirusowi, ale ich stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu. Chodzi o tak zwanych pacjentów leżących. Oni zostaną zaszczepieni w domu.

W województwie lubelskim jest obecnie 420 populacyjnych punktów szczepień, ale tylko 328 zadeklarowało prowadzenie szczepień w domu pacjenta. W praktyce okazało się, że niektóre z nich organizowały zespół wyjazdowy, ale tylko osób zaopcjowanych w swojej przychodni. Na sygnały i skargi zareagował NFZ i ogłosił nabór na dodatkowe mobilne punkty szczepień. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy wyniki konkursu.

Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ, powiedział, że w całym województwie jest dziesięć dodatkowych punktów. Cztery będą działać na terenie byłego województwa lubelskiego i po dwa w każdym z byłych województw naszego regionu.

Teren byłego województwa chełmskiego obsługiwać będą mobilne punkty szczepień zorganizowane przez szpitale w Chełmie i Krasnymstawie. Ich obszar działania obejmuje trzy powiaty i miasto Chełm. 

- Zasadniczym modelem szczepienia osób w domu są te punkty szczepień, które mają własne mobilne zespoły. Dziesięć mobilnych zespołów, które wyłonił lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, służy wypełnieniu luki w stosunku do tych punktów szczepień, które tych mobilnych zespołów nie zorganizowały – przypomniał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień, należy skontaktować się z lekarzem opiekującym się pacjentem lub pielęgniarką opieki długoterminowej, którzy potwierdzą, że rzeczywiście – ze względu na stan zdrowia – wymaga on szczepienia w domu. Zapamiętać należy jednak, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez Internet lub telefonicznie. Podstawą jest bezpośredni kontakt z własną przychodnią POZ. Wszystkie mają dane adresowe do mobilnych punktów szczepień, również tych dodatkowych.

Pacjentów leżących w ich domach będzie szczepił chełmski szpital. – Punkt wyjazdowy uruchomiliśmy już wcześniej, bo szczepimy pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Nowinach – mówi Marta Garmol, kierownik Działu Świadczeń Medycznych w chełmskim szpitalu, a równocześnie koordynatorka szczepień. – Mamy też do zaszczepienia kilka osób leżących, zgłoszonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie. Teraz czekamy na zgłoszenia takich osób przez POZ-y.

Kierownik Garmol dodaje, że nie ma rejonizacji. Oba zespoły działają na terenie całego byłego województwa chełmskiego. Dodatkowe mobilne punkty szczepień będą dysponowały własną pulą szczepionek. Szacuje się, że w całym województwie ze szczepienia w domu może chcieć skorzystać około 3,5 tys. osób.

Według danych opublikowanych w sobotę rządowym raporcie sczepień dotychczas w Chełmie zaszczepionych zostało 5066 osób w tym drugą dawką – 1848. Tylko w szpitalnym punkcie szczepień preparat przyjęło 4280 osób. W powiecie chełmskim takich osób jest 2012. 470 z nich jest już po drugim zastrzyku. W powiecie krasnostawskim szczepionkę przyjęło 4143, w tym 1409 drugą dawkę, zaś w powiecie włodawski zaszczepiło się 3074 osoby, 1004 – drugą dawką.

W całym województwie wykonano 154 635 szczepień, w tym drugą dawką 52 138.

W chełmskim szpitalu szczepieni są między innymi nauczyciele klas I-III, przedszkoli i opiekunki ze żłobków. Spośród 923, którzy zgłosili taką chęć, pierwszą dawkę preparatu przyjęło już 390 osób. Zainteresowanych szczepieniem jest też 522 nauczycieli uczących w starszych klasach szkół podstawowych i średnich oraz pracownicy uczelni wyższych.

W ostatnim tygodniu stycznia na Covid-19 zachorowało 42 mieszkańców Chełma, 44 osoby z powiatu chełmskiego, 28 z krasnostawskiego oraz 52 z włodawskiego. W tym czasie walkę z chorobą przegrały 2 osoby z powiatu krasnostawskiego oraz 5 osób z powiatu włodawskiego.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe