Odwiedziny na specjalne życzenie

  • 23.02.2021, 18:03 (aktualizacja 25.02.2021, 12:38)
  • DBEZ
Odwiedziny na specjalne życzenie
W Domu Pomocy Społecznej w Nowinach nadal nie można odwiedzać pensjonariuszy. Zdarzają się jednak sytuacje wyjątkowe...

- Jechałam autobusem z mężczyzną po 70. Wysiał na przystanku w Nowinach i poszedł do domu opieki w odwiedziny. Jak to jest, że wszędzie są zakazy, a u nas ich nie ma? - z taką wątpliwością zadzwoniła do naszej redakcji Czytelniczka.

Gdy wybuchła pandemia, domy pomocy społecznej wprowadziły zakaz odwiedzin pensjonariuszy. Podyktowane to było troską o ludzi schorowanych i starszych, dla których zakażenie koronawirusem mogło stanowić duże zagrożenie nawet utraty życia. To dzięki wprowadzonym ograniczeniom DPS w Nowinach długo opierał się przed epidemią. W końcu jednak wirus również tam się przedostał. W listopadzie ub. r. zachorowali zarówno pensjonariusze, jak i pracownicy. Kilka osób, obciążonych wieloma chorobami, zmarło.

- Po tym okresie, w grudniu i styczniu, umożliwiliśmy odwiedziny. Oczywiście odbywały się w pełnym reżimie sanitarnym - mówi dyrektor DPS-u w Nowinach Aneta Lipiec.

Obecnie wielu pensjonariuszy jest już po dwóch dawkach szczepionki na koronawirusa.

- Lekarze nas przestrzegają, że należy uważać, bo osoby zaszczepione mogą być osłabione - informuje Lipiec. - Odwiedziny są możliwie jedynie w sytuacjach wyjątkowych tj. załatwienie spraw urzędowych lub pilne sprawy rodzinne - dodaje.

Zdarzają się sytuacje, które nie mogą czekać do końca pandemii. Czasem członkowie rodziny chcą zobaczyć osobę bliską, zanim ona umrze lub poinformować osobiście o czyjejś śmierci. Bywają też sytuacje, że potrzebny jest czyjś podpis na dokumentach lub ktoś bardzo ciężko przeżywa rozłąkę. Wówczas wyjątkowo DPS umożliwia spotkania. Odbywają się one w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu. Podczas takich wizyt zalecane jest zachowanie dystansu i noszenie maseczek. Nie wiadomo, jak długo taka sytuacja będzie się utrzymywała. Wielu ludzi ciężko znosi te ograniczenia. Być może dzięki szczepieniom coś się wkrótce zmieni.

- Czekamy na wytyczne urzędu wojewódzkiego i ministerstwa - zapewnia dyrektorka placówki w Nowinach.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe