Paździor-Król została dyrektorem

  • 22.02.2021, 09:28 (aktualizacja 25.02.2021, 12:32)
  • DBEZ, JG
Paździor-Król została dyrektorem
Małgorzata Paździor-Król, była dyrektorka Chełmskiego Domu Kultury została dyrektorem Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach. Wójt powołał ją na stanowisko, choć Regionalna Komisja Orzekająca przy RIO nadal prowadzi postępowanie w sprawie naruszenia przez nią dyscypliny finansów publicznych.

Paździor-Król odeszła z ChDK po kontroli, jaką przeprowadzili w placówce urzędnicy miasta. Wykryli nieprawidłowości finansowe, a sprawa trafiła do rzecznika finansów publicznych. W międzyczasie Paździor- Król zakończyła współpracę z miastem i znalazła sobie pracę w centrum kultury w Wojsławicach. Od 1 czerwca ub.r. pracowała w GCKSiT na stanowisku instruktora d/s amatorskiego ruchu artystycznego. 1 lipca ub. r. powołana została przez wójta gminy na p.o. dyrektora tej placówki. Od niedawna już jest pełnoprawnym dyrektorem, powołanym na  lata bez przeprowadzania konkursu. Wójt podjął taką decyzję, choć nie ma jeszcze rozstrzygnięcia w sprawie nieprawidłowości finansowych w placówce, którą Paździor- Król kierowała wcześniej w Chełmie. Nie wszystkim się to podoba...

Rzecznik dyscypliny finansów publicznych w połowie maja ubiegłego roku poinformował władze miasta o tym, że 14 kwietnia 2020 roku skierował do Przewodniczącego Regionalnej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Lublinie wniosek o ukaranie dyrektorki ChDK za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Od tamtej pory zmieniło się niewiele. Postępowanie wciąż nie zostało zakończone, ponieważ jak informuje Monika Makowska z Obsługi Regionalnej Komisji Orzekającej, rozprawy były dwukrotnie odraczane z uwagi na wnioski pełnomocnika reprezentującego Małgorzatę Paździor-Król. Ostatni termin wyznaczony przez przewodniczącego przypadł na ubiegły czwartek. Rozprawa znów się nie odbyła.

- Rozprawa przed komisją w sprawie  Chełmskiego Domu Kultury została odroczona na wniosek strony. Kolejny termin rozprawy wyznaczono na 17 marca 2021 r. - poinformowała nas w dniu rozprawy Makowska. - Obrońca obwinionej złożył dziś wnioski dowodowe, które komisja uwzględniła i stąd postanowienie o odroczeniu rozprawy.

Karami za naruszenie dyscypliny finansów publicznych są: upomnienie, nagana, kara pieniężna, zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi. Co ciekawe, karalność naruszenia dyscypliny finansów publicznych ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęły 3 lata. Jeżeli jednak w tym okresie wszczęto postępowanie o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, karalność ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu.

Procedura powołania na dyrektora instytucji kultury wymaga, by kandydaturę zaopiniowały stowarzyszenia prowadzące działalność na terenie gminy i współpracujące z GCKiT w Wojsławicach. Gmina zwróciła się o to do ośmiu organizacji pozarządowych. Nie wszystkie odpowiedziały, ale też żadna z uzyskanych opinii nie była negatywna.

- Przeprowadziliśmy z panią dyrektor rozmowę. Przedstawiła nam wizję rozwoju kultury na terenie naszej gminy - mówi wójt Henryk Gołębiowski.

W rozmowie z kandydatką wzięli udział m.in. przedstawiciele zespołów śpiewaczych, rady gminy, wójt, sekretarz gminy. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, nie wszyscy ją popierali.

DBEZ, JG

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe