Sawin zasypany bardziej niż wioski

  • 22.02.2021, 09:18 (aktualizacja 25.02.2021, 12:30)
  • DBEZ
Sawin zasypany bardziej niż wioski
Wydawałoby się, że centrum gminy powinno być lepiej odśnieżane niż okoliczne miejscowości. To tutaj mieszkańcy całej gminy przyjeżdżają na zakupy i do urzędu. - Pod apteką góry śniegu. Przy przychodni nie ma jak przejść. Samochody nie mogą z parkingów wyjechać - skarży się jeden z mieszkańców Sawina.

Wydaje się, że zima zaskoczyła w tym roku nie tylko drogowców, ale też władze Sawina. Po kilku łagodnych i stosunkowo ciepłych zimach urząd gminy zdecydował, że nie będzie organizował przetargu na odśnieżanie miejscowości Sawin. Pracuje tam ciągnik należący do urzędu gminy. Zdaniem niektórych, zbyt często się psuje, by na nim polegać. Dodatkowo niekoniecznie radzi sobie z odśnieżaniem wszystkich ulic.

- Robimy co w naszej mocy. Sukcesywnie odśnieżamy ulice i parkingi - zapewniał na sesji wójt gminy Dariusz Ćwir. Radna gminy Teresa Chlebio zapytała go w imieniu mieszkańców ulicy Chuteckiej, kto odśnieży chodniki przy posesjach niezamieszkanych. Piesi przy takich posesjach zwykle chodzą szosą, ale gdy mijają się samochody i trzeba zejść im z drogi.

- Właściciele powinni odśnieżać chodniki. Mają taki obowiązek. Natomiast przy tych posesjach, gdzie nikt nie mieszka, będziemy się starali odśnieżyć własnym sprzętem - zadeklarował wójt.

Zadanie to nie było łatwe, bo pod śniegiem w wielu miejscach utworzył się lód i trudno było go usunąć. Mieszkańcy w minionym tygodniu mieli dużo uwag do odśnieżania Sawina. Najczęściej problemem było to, że ciągnik z pługiem dojeżdżał na ich ulicę zbyt późno i przez to spóźniali się do pracy.

- Gdy rano jedzie się do pracy, widać dobrze, że mieszkańcy Sawina odśnieżają chodniki. Jednak za chwilę przejeżdża pług i je zasypuje. Także wieczorem, gdy wracają z pracy, zasypane są wjazdy na posesje - zauważyła przewodnicząca rady gminy Iwona Wołoszkiewicz. Pytała też wójta o numer telefonu, pod który można zadzwonić po godzinach pracy urzędu i zgłosić prośbę o odśnieżenie drogi. Wójt zapewnił, że odbiera swój telefon także później, ale nie upublicznił jego numeru. Kto go nie zna, może interweniować w sprawie odśnieżania tylko w godzinach pracy urzędu gminy.

Na terenie Sawina nie tylko są ulice gminne, ale też należące do powiatu. Tam pracuje sprzęt z bazy w Sielcu. Jeśli drogą powiatową przejeżdża traktor należący do gminy, podnosi pług do góry. Robione jest to celowo, by nie windować kosztów amortyzacji sprzętu. Gmina nie jest zobowiązana do odśnieżania dróg powiatowych. Niektórzy mieszkańcy o tym nie wiedzą.  Natomiast szosę wojewódzką odśnieża Rejon Dróg Wojewódzkich w Chełmie.

Dodatkowo teren gminy, poza Sawinem, podzielono na dziesięć części. Na ich odśnieżanie podpisano umowy z pięcioma podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą i zawarto jedną umowę zlecenie. Uwagi można kierować do urzędu gminy Sawin, która płaci za to odśnieżanie. Koszty zimowej akcji jeszcze nie są znane.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Daro
Daro 22.02.2021, 22:23
Trochę zimy i już wielki płacz ciągnik pracował ja nie narzekam mam 3 km do Sawina jakoś dojechalem

Pozostałe