Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Grozi nam wielka powódź

Poziom wody na rzece Bug przekroczył stan ostrzegawczy. W piątek starosta Andrzej Romańczuk zwołał posiedzenie zespołu kryzysowego. Nie wyklucza, że najniżej położone tereny naszego powiatu mogą znaleźć się pod wodą. Najbardziej zagrożona jest gmina Hanna. Powtórzyć się może scenariusz wielkiej powodzi z wiosny 2013 roku.
Grozi nam wielka powódź

Stan ostrzegawczy na Bugu we Włodawie w piątkowy poranek przekroczony był o 28 cm. Do stanu alarmowego wynoszącego 390 cm brakowało już tylko 62 cm. Nie było jeszcze wiadomo, co spowodowało ten nagły wzrost poziomu wody, czy ostatnie roztopy i padający w międzyczasie deszcz, czy może lodowy zator na rzece.

- Wpływ na tę sytuację na pewno mają ostatnie roztopy, ale nie wykluczamy również zatoru lodowego na rzece, który dodatkowo pogarsza sytuację. Problem w tym, że nawet jeśli się pojawił, to nic nie możemy zrobić. Poziom wody wzrasta wszędzie. Uherka w Siedliszczu w gminie Wola Uhruska już wylała. Poziom rzeki Włodawka także się podnosi. Obydwie wpadają do Bugu. Ten zaś wpływa do Wisły, której poziom także jest bardzo wysoki. Wiemy, co w ostatnich dniach działo się w Płocku. Na dzisiaj zagrożenia u nas nie ma, ale podtopienia najniżej położonych terenów prawdopodobnie nie unikniemy – tłumaczył w piątek starosta.

Pod wodą znów może znaleźć się część Hanny, a także Kuzawka, Pawluki, Dołhobrody.

- Spodziewamy się czarnego scenariusza i już teraz musimy reagować. Trzeba przejrzeć magazyny i sprzęt, którym dysponujemy, zaopatrzyć się w to, czego nam brakuje, abyśmy w razie wystąpienia powodzi mogli niezwłocznie nieść pomoc naszym mieszkańcom. Niebezpieczeństwo wielkiej wody jest bardzo duże i musimy być na nie przygotowani – mówił Andrzej Romańczuk.

Wójt Grażyna Kowalik zapewniała nas, że na razie nie ma niepokojących sygnałów, ale twierdziła, że wyśle pracownika, aby sprawdził sytuację na Bugu.

- Z tyłu głowy mamy zagrożenie powodziowe. Dlatego cały czas staramy się o budowę zbiorników retencyjnych. W takiej sytuacji przejęłyby nadmiar wody i bylibyśmy w stanie uniknąć zagrożenia. Taka sytuacja występuje raz na kilka lat, ale jednak się zdarza – tłumaczyła Kowalik.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama