Barierki zamiast progu

  • 19.02.2021, 07:20
  • DBEZ
Barierki zamiast progu
Nie można zamontować progów zwalniających przy Zespole Szkół w Sawinie. Wnioskowała o to rada rodziców za pośrednictwem radnej powiatowej Agnieszki Dąbrowskiej. Będą tam za to barierki, które uniemożliwią dzieciom przebieganie ulicy w dowolnym miejscu.

Zdaniem rodziców, przy szkole w Sawinie jest niebezpiecznie. Jak napisała w swojej interpelacji Agnieszka Dąbrowska, niedaleko szkoły w ubiegłym roku został otwarty punkt małej gastronomii. Znajduje się po drugiej stronie ulicy. W czasie przerw uczniowie chodzą tam na zakupy. Zamiast skorzystać z przejścia dla pieszych, skracają sobie drogę, omijając pasy. Czasem zdarza się też, że jakaś piłka wypadnie na ulicę, komuś się śpieszy do domu i przebiegnie ulicę w niedozwolonym miejscu. Tymczasem ruch jest tam spory, a kierowcy nie zawsze zdejmują nogę z gazu i stosują się do ograniczeń.

- Było to bardzo widoczne w okresie, gdy starsze klasy uczyły się stacjonarnie. Pamiętam, że na tym odcinku drogi był kiedyś wypadek. Potrącony został mały chłopiec - mówi radna Dąbrowska. - Zamontowanie dwóch progów zwalniających pozwoli na ograniczenie prędkości, a tym samym poprawi bezpieczeństwo na tym odcinku - dodaje.

Interpelacja wpłynęła do chełmskiego starostwa, bo ulica biegnąca naprzeciwko szkoły jest powiatowa. W grudniu ub.r. zaplanowano powołanie komisji bezpieczeństwa, która opracuje zmianę organizacji ruchu. Po analizie przepisów okazało się, że wniosek nie jest możliwy do zrealizowania. W pobliżu znajdują się posterunek policji i remiza strażacka.

- Zgodnie z przepisami, na drogach wyjazdowych służb ratunkowych stosowanie progów zwalniających jest niedopuszczalne  - poinformował Dąbrowską Marek Bedliński, dyrektor wydziału infrastruktury w chełmskim starostwie.

Progów więc nie będzie, ale starostwo zaplanowało zainstalowanie w pobliżu szkoły ogrodzenia segmentowego, które oddzieli chodnik od jezdni. To powinno uniemożliwić, a przynajmniej trochę utrudnić przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Pojawią się tam też nowe, bardziej widoczne znaki ostrzegawcze. Zdaniem Dąbrowskiej, takie rozwiązanie również powinno spełnić swoją rolę i poprawi bezpieczeństwo przed szkołą.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe