Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Czy jesteśmy zadowoleni z warunków życia? Wyniki ankiety wśród czytelników Super Tygodnia Chełmskiego

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że czytelnicy Super Tygodnia Chełmskiego w większości są zadowolenia z warunków życia w miejscu zamieszkania. Aż 55,2 proc. osób było na „tak”. Badani wskazali też oczekiwane kierunki rozwoju gmin, w których mieszkają. Są to silna gospodarka, nowoczesna edukacja i sprawność i funkcjonalność gminy.
Czy jesteśmy zadowoleni z warunków życia? Wyniki ankiety wśród czytelników Super Tygodnia Chełmskiego

Badanie ankietowe zostało przeprowadzonego na ogólnopolskiej próbie 7153 respondentów. Ankieta miała na celu zbadanie opinii mieszkańców na temat stopnia ich zadowolenia z warunków życia oraz oczekiwanych przez nich kierunków rozwoju. Badaniem objęci zostali Czytelnicy i Czytelniczki 58 gazet lokalnych, w tym gazet zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych, które jest partnerem projektu „InForMe 2.0 – działania informacyjne w zakresie promocji Polityki Spójności w polskich mediach lokalnych” realizowanego we współpracy z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. Wśród respondentów było też 30 czytelników Super Tygodnia Chełmskiego w wieku powyżej 19 lat.

Stawiają na silną gospodarkę

Okazuje, że większość z nich jest zadowolona z warunków życia w miejscu zamieszkania. 27, 6 proc. respondentów odpowiedziała „zdecydowanie tak” i tyle samo, czyli 27,6 proc. odpowiedziało „raczej tak”. Także 27,6 proc. osób zdecydowanie nie jest zadowolonych, a 10 proc. raczej nie jest. Pozostałe 10 proc. odpowiedziało „trudno powiedzieć”. Respondenci wskazali na 3 najkorzystniejsze kierunki rozwoju gminy, w której mieszkają. Najbardziej preferowana jest silna gospodarka, czyli polityka zachęcająca do prowadzenia na terenie gminy działalności gospodarczej. Kolejne miejsca zajęły nowoczesna edukacja, czyli wysoki poziom szkolnictwa, dobrze wyposażone szkoły i interesująca oferta, a także otwarcie na nowych mieszkańców, przejawiające się w rozwoju funkcji mieszkaniowych, przeznaczanie kolejnych terenów pod budownictwo i przyciąganie bogatych mieszkańców. Kolejnym preferowanym kierunkiem sprawność i funkcjonalność gminy, czyli m.in. szybki transport, dogodne połączenia z innymi gminami oraz dostęp do Internetu.

Chcą atrakcyjnie spędzać czas

Dla porównania w Polsce proporcja między osobami zadowolonymi a niezadowolonymi z warunków życia w miejscu zamieszkania wynosi 63,1 proc. do 30,1 proc., przy czym osób zdecydowanie zadowolonych jest 21,9 proc., raczej zadowolonych 41,2 proc., a zdecydowanie niezadowolonych 12,6 proc. oraz raczej niezadowolonych 17,5 proc. Jeśli chodzi o 3 najbardziej oczekiwane kierunki rozwoju gmin, aż 59 proc. ankietowanych wskazało na atrakcyjną ofertę spędzania wolnego czasu (4218 respondentów). Pozostałe 2 kierunki pokrywają się z tymi, które wskazali czytelnicy Super Tygodnia Chełmskiego. 4101 osób, czyli 57,3 proc. ankietowanych oczekuje od gminy silnej gospodarki, a 3828 osób, czyli 53,5 proc., sprawności i funkcjonalności gminy.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach konkursu 2018CE16BAT042 „Wsparcie środków informacyjnych dotyczących polityki spójności UE". Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie stanowisko autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek użycie zawartych w niej informacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama